Czytasz: Co czuje człowiek w hipotermii? Wskoczył do stawu przy A4 i pokazał

Co czuje człowiek w hipotermii? Wskoczył do stawu przy A4 i pokazał

Na całe szczęście śmiałek był pod kontrolą, a całe wydarzenie zaplanowane. W tak nietypowy sposób zapowiedziano sobotnie katowickie mistrzostwa w zimowym pływaniu.

Czwartek, godz. 10:30. Temperatura na zewnątrz? 3 stopnie Celsjusza. A w wodzie? - Jest niższa, ma około stopnia - szacował Leszek Naziemiec, zawodnik klubu Silesia Winter Swimming. W tym samym momencie, jego kolega rozbierał się na brzegu stawu przy centrum handlowym 3Stawy.

Kwadrans w lodowatej wodzie

Slipki kąpielowe i czepek. A właściwie dwa. Do tego nadmuchiwana pomarańczowa bojka. Marek Grzywa, członek klubu Silesia Winter Swimming w takim rynsztunku, bez żadnego ociągania się, wskoczył do lodowanej wody. Pływał w niej przez kwadrans. - Tyle potrzeba, by zaobserwować pierwsze objawy hipotermii – mówił obserwujący kolegę z brzegu dr Michał Starosolski, instruktor międzynarodowych kursów specjalistycznych dla personelu medycznego American Heart Association. - Zobaczycie zresztą sami, jak Marek wyjdzie - zaznaczał.

Trząsł się jak osika

Śmiałek zaraz po wyjściu ze stawu dostał ocieplacze na stopy i dłonie. Czepek zastąpiła czapka. Cały przykryty został specjalnym srebrno-zielonym kocem termicznym. Mimo to trząsł się jak osika i... przestał mówić. - To charakterystyczne objawy hipotermii. Jeśli ktoś dłużej przebywał w tak zimnej wodzie, może dojść do zatrzymania akcji serca. Zimowi pływacy są jednak dużo bardziej odporni na warunki atmosferyczne. Trenujący zna swoje możliwości, z wody podczas różnego typu zawodów w tym sporcie wyciągać trzeba najczęściej amatora - przyznawał doktor Starosolski.

Ice Combo! Wyznanie bez precedensu

W sobotę, na stawie Szlomiok w katowickiej dolinie Trzech Stawów zmierzą się sami profesjonaliści. 120 śmiałków z całego świata weźmie udział w Silesia Winter Swimming 2018, które mają rangę Pucharu Świata oraz Pucharu Czech. Najmocniejsi zmierzą się w Ice Combo - przepłyną 2 kilometry w lodowatej wodzie (z przerwą na ogrzanie). - Jest to wyzwanie bez precedensu w historii zimowego pływania - podkreślają organizatorzy. Zapraszają widzów od godz. 10.

Czesi mistrzami przerębla

Zimowe pływanie to stosunkowo młoda dyscyplina w Polsce. Zawodnicy startują w wodach otwartych o temperaturze wody poniżej 4ºC, w stroju kąpielowym powszechnie uważanym za „letni" na dystansach od 100 metrów do 1 kilometra. Prym w tym sporcie wiodą natomiast Czesi. Po Wełtawie pływają przez okrągły rok. - To będąc w Czechach widziałem ten sport po raz pierwszy. I załapałem bakcyla – przyznawał w czwartek Leszek Naziemiec, zawodnik klubu Silesia Winter Swimming, który jako jeden z kilkunastu zawodników z całego świata dostał zaproszenie do udziału w zmaganiach... na Antarktydzie.

Czytaj więcej