Czytasz: Chorzów zatańczył przeciwko przemocy!

Chorzów zatańczył przeciwko przemocy!

00:59
Zobaczcie video i zdjęcia.

One Billion Rising. Nazywam się Miliard - Chorzów 2017.

Kobiety i dziewczyny, mężczyźni i chłopcy, wszyscy razem, zatańczyli 14 lutego pod chorzowską Estakadą przeciwko przemocy.

"NAZYWAM SIĘ MILIARD" - JEDNA ZA MILIARD. MILIARD ZA JEDNĄ

One Billion Rising” (polska nazwa - „Nazywam się Miliard”) to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciwko przemocy wobec kobiet. W 2011 roku została zainicjowana przez Eve Ensler, amerykańską dramatopisarkę i aktywistkę ruchu feministycznego, autorkę sztuki „Monologi waginy” i książki „Dobre ciało”.

TRUDNE TEMATY

Akcja, w formie tańca, na całym świecie organizowana jest od 2013 roku. Każdego roku w Walentynki, czyli 14 lutego, podejmowany jest inny temat: w 2013 - gwałtów, w 2014 - prawa dziewczynek i dziewcząt do życia bez przemocy, 2015 - przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami, a 2016 to molestowanie seksualne. W tym roku wydarzenie zwróci uwagę na problem gwałtu na randce.

"NAZYWAM SIĘ MILIARD" - ZAMIAST KRZYKU TANIEC

Koordynatorką akcji w Chorzowie jest Anna Osadnik. Parę tygodni temu w rozmowie z nami mówiła, że o akcji usłyszała kilka lat temu.  - A okazja do działania przydarzyła się natomiast parę miesięcy temu, kiedy po Czarnym Proteście dziewczyny z różnych organizacji i fundacji założyły klaster „Niezłomne Śląsk”. Na jednym ze spotkań wpadłyśmy na pomysł zainicjowania takiej akcji. Podjęłam się jej organizacji w Chorzowie. Wspiera nas Urząd Miasta.


- Zatańczymy pod Estakadą. Idea „Nazywam się Miliard” jest bardzo fajna, nie chodzi tu o typowe protesty, okrzyki itd. Swoje poglądy wyrażamy poprzez wspólny taniec, którym mówimy „nie” przemocy – mówi nam Anna Osadnik, koordynatorka akcji w Chorzowie. 

W naszym województwie akcja „One Billion Rising. Nazywam się Miliard” obyła się także m.in. w Katowicach, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Bielsku - Białej i Bytomiu. 

ONE BILLION RISING - NAZYWAM SIĘ MILIARD - 2017 - POLSKA PIOSENKA

Nowa piosenka polska pt. "To jest nasz krzyk"
Tekst: Roman Szymański
Aranżacja muzyczna: Paweł Lemiesiewicz, na podstawie "Break the Chain" (muz.: Tena Clark/Tim Heintz)
Wokal: Martyna Żyta
Chórki i szepty: Agnieszka Czukiewska, Barbara Grzejszczyk, Katarzyna Kubacka
Mix i mastering: Roman Szymański
Gitara: Roman Szymański

Zobacz także: 

WALENTYNKOWY TANIEC PRZECIWKO PRZEMOCY

TYSIĄCE KOBIET WYJDĄ NA ULICE

Czytaj więcej