Czytasz: Nauczycielka uniewinniona!
"Moja wiara w człowieka nie umarła". Komisja dyscyplinarna nie dopatrzyła się winy nauczycielki z Zabrza.

Komisja dyscyplinarna za udział w "Czarnym proteście"

Komisja dyscyplinarna dla nauczycieli nie dopatrzyła się winy Aleksandry Piotrowskiej. Nauczycielka jako pierwsza stanęła dziś przed komisją dyscyplinarną w Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Komisja uznała, że każdemu obywatelowi RP zapewnia się wolność sumienia i religii oraz wyrażania swoich poglądów. Zaznaczyła jednocześnie, że etyka zawodu nauczyciela wymaga szczególnego wyczucia w wyrażaniu publicznym swoich poglądów.

 - Jestem zadowolona, że moja wiara w człowieka nie umarła – oświadczyła po rozprawie Aleksandra Piotrowska.

 

12-osobowa grupa nauczycielek i pracownic Zespołu Szkół Specjalnych nr 39, która podczas październikowego ogólnopolskiego „Czarnego Protestu” wraz koleżankami ubrała się na czarno. Sfotografowały się wspólnie na zdjęciu, które potem zamieściły na prywatnym profilu w portalu społecznościowym.

- To było w trakcie przerwy. Nie miałyśmy wtedy pod opieką uczniów, co zresztą potwierdziła kontrola kuratorium – zapewnia jedna z nauczycielek.

Kuratorium o całym zajściu poinformował ich kolega z pracy. Nie spodobała mu się akcja koleżanek.

Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego, który prowadził postępowanie wyjaśniające, zachowanie obwinionej uchybiło godności zawodu nauczyciela.

Inne nauczycielki z zabrzańskiej szkoły mają stanąć przed komisją dyscyplinarną w najbliższym czasie. Przed posiedzeniem komisji przed budynkiem kuratorium zebrali się politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, by – jak mówili – wesprzeć obwinione.

- Jesteśmy tutaj, ponieważ totalne państwo PiS próbuje karać za to, że ktoś przyszedł na czarno ubrany do pracy.

- Zaraz rozpocznie się coś, co ma znamiona procesu Kafki - absurdalne zarzuty sformułowane tylko dlatego, że nauczycielki przyszły na czarno ubrane do pracy. Co więcej - nie manifestowały swoich poglądów, nie mówiły o czarnym proteście, zrobiły jedynie zdjęcie, które umieściły na portalu społecznościowym – mówił poseł PO, b. minister sprawiedliwości Borys Budka.

 

Komisja dyscyplinarna dla nauczyciele z Zabrza
Komisja dyscyplinarna dla nauczyciele z Zabrza

 

Podpisz petycję!

 

Czytaj więcej