Czytasz: Charytatywna akcja na rzecz sylwestra dla ubogich

Charytatywna akcja na rzecz sylwestra dla ubogich


Ok. 200 osób w trudnej sytuacji materialnej weźmie udział w sylwestrowej zabawie, organizowanej w auli przy parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Katowicach. Wcześniej organizatorzy zapraszają na warsztaty kulinarne prowadzone przez specjalistów, by zebrać środki.

Charytatywne warsztaty poprowadzą uczestnik programu "Top Chef Polska", szef restauracji Strefa 321 Mateusz Kręcina i blogerka kulinarna Karolina Żmijewska. Kucharze pokażą uczestnikom, jak przygotować prawdziwy staropolski bigos i aromatyczny czerwony barszcz na zakwasie z buraków.

 "Za pieniądze uzbierane na warsztatach od ich uczestników kupimy bardzo dobrej jakości produkty, z których powstają sylwestrowe dania. Reszta pieniędzy zostanie przekazana na cel organizacji +Sylwester z ubogimi+" – powiedziała we wtorek Żmijewska, która promuje akcję wśród osób związanych z branżą gastronomiczną.

 Śląscy szefowie kuchni i kucharze użyczą na rzecz akcji garnków, naczyń oraz chłodni, by ugotowane jedzenie przechować do 31 grudnia. Jak podkreślają uczestnicy, warsztaty to początek całej akcji i bez nich nie ma mowy o dalszych działaniach. Wspólne gotowanie odbędzie się 28 grudnia w studiu kulinarnym "Przystanek 11" w Zabrzu

 Podczas sylwestrowego przyjęcia 31 grudnia w auli przy parafii św.św. Apostołów Piotra i Pawła w centrum Katowic do bogato zastawionych stołów zasiądzie około 150-200 osób. Każdy zaproszony znajdzie dla siebie imienne miejsce z wizytówką, zostanie obsłużony przez kelnerów. W czasie sylwestra nie zabraknie wodzireja, tańców, zabaw i wspólnej modlitwy. Goście otrzymają prezenty i prowiant.

 Organizatorzy zapraszają też wolontariuszy, którzy podczas zabawy chcą być kelnerami, mogą pomóc w przygotowywaniu dekoracji, w kuchni, czy zapakować prezenty. "Każda para rąk jest na wagę złota" - podkreśliła Żmijewska.

 Organizatorzy szukają także sponsorów, którzy pomogą w organizacji przedsięwzięcia i sfinansują prezenty dla ubogich. Przyjmowane są także dary materialne: ciepła odzież, artykuły higieniczne, żywność, artykuły dla dzieci. Chętni mogą zrobić ubogim prezenty, podarować coś wyjątkowego.

 Sylwester z ubogimi w takiej oprawie odbywa się po raz czwarty, zabawa ma jednak dwudziestoletnią tradycję i wytrwałych organizatorów, w tym kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium w Katowicach. Wcześniej akcja odbywała się na katowickim dworcu PKP, potem w domu Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty. Z uwagi na duże zainteresowanie imprezą, w 2014 r. przeniesiono ją do obecnego miejsca - auli przy ul. Mikołowskiej.

 Jak podkreślają organizatorzy, akcja nie ma na siłę nikogo zmieniać, ulepszać. Ma pokazać, że bezdomna czy uboga osoba jest ważna dla drugiego człowieka. Sylwester ma zwrócić uwagę ludzi na problem ubóstwa, ma uwrażliwić, przełamywać stereotypy i walczyć z uprzedzeniami.(PAP)

 

autor: Anna Gumułka