Czytasz: Cenzura polskiego internetu?

Cenzura polskiego internetu?

Rząd zablokuje 482 strony! Od soboty 1 lipca operatorzy będą mieli 48 godzin na zablokowanie stron wskazanych przez ministerstwo finansów.

To będzie pierwsza taka sytuacja w Polsce. Na początek uniemożliwiony zostanie dostęp do 482 stron. Z sieci mają zniknąć witryny uznane przez Ministerstwo Finansów za nielegalne. To konsekwencja nowej ustawy hazardowej. Zgodnie z jej zapisami dostawcy internetu muszą zablokować adresy www bukmacherów, nielegalnych kasyn oraz wirtualnych pokoi do gry w pokera.

Od momentu wprowadzenia witryny na listę ministerstwa, operatorzy mają 48 godzin na uruchomienie blokady. Jeżeli nie zdążą, grozi im kara w wysokości 250 tys. zł. Najnowszy wpis w Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą pochodzi z 27 czerwca 2017 roku.

Według szacunków Global Compact Network Poland od 70 do 90 procent rynku gier hazardowych w Polsce to szara strefa, a z wartego 5,3 mld zł rynku zakładów bukmacherskich tylko ok. 1 mld zł to działalność legalna. Nielegalne strony nie znikną z sieci, a jedynie zostanie zablokowany dostęp do nich z terytorium Polski. Ta cenzura internetu ma zapewnić wpływy do budżetu na poziomie 1,5 mld złotych rocznie. Zdaniem ministerstwa tyle wynosi wartość nieodprowadzanych podatków z tytułu gier hazardowych.

- Zmiany regulujące rynek hazardowy mają przede wszystkim zapewnić ochronę osobom, które korzystają z niego oraz ograniczyć szarą strefę w tym segmencie. Uzdrowienie sytuacji spowoduje też rozwój konkurencji między legalnymi przedsiębiorstwami na rynku hazardowym. Dotychczas były one poszkodowane w wyniku działań nielegalnych podmiotów - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów

Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą

Także od 1 lipca 2017 r. dostawcy usług płatniczych nie będą mogli współpracować z podmiotami, które oferują nielegalnie gry hazardowe na stronach wpisanych do rejestru: z ich stron internetowych będą musiały zniknąć odnośniki, które umożliwiają szybkie wpłaty przy udziale dostawcy usług płatniczych.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje