Czytasz: CBA w akcji: Biznesmeni zatrzymani w katowickim hotelu [AKTUALIZACJA]

CBA w akcji: Biznesmeni zatrzymani w katowickim hotelu [AKTUALIZACJA]

CBA zatrzymało 6 osób pod zarzutem handlu fakturami VAT, trzy na gorącym uczynku. CBA: to nie koniec zatrzymań

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę po południu sześć osób podejrzanych o udział w grupie zajmującej się handlem fikcyjnymi fakturami VAT z branży budowlanej - dowiedziała się PAP w źródłach bliskich śledztwa. Trzy osoby zostały zatrzymane "na gorącym uczynku".

CBA weszło do hotelu

Jak udało się dowiedzieć Silesion.pl, do zatrzymania doszło w katowickim Q Hotel Plus, który od wiosny tego roku funkcjonuje przy ul. Wojewódzkiej. Czy goście byli świadkami wyprowadzania podejrzanych? - Póki co nie chcemy się w sprawie wypowiadać - mówi Krzysztof Witek z hotelowego działu marketingu. 

Dane eletroniczne

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA powiedział PAP, że zatrzymani to przedstawiciele śląskich firm branży budowalnej. Zaznaczył, że to początek śledztwa, a na trop śląskiej grupy wpadli funkcjonariusze łódzkiej delegatury CBA. - Zabezpieczyliśmy wiele materiałów, w tym także dane elektoniczne. Trwa ich weryfikacja. Po niej komplet dokumentów trafi do Prokuratury Krajowej. Ta zdecyduje która sprawa się zajmie, choć najpewniej będzie to prokuratura katowicka - mówi w rozmowie z Silesion.pl Kaczorek. 

W koszty wrzucali fikcyjne usługi

Przy zatrzymanych na gorącym uczynku znaleziono faktury na kwotę ponad 600 tys. zł. Za ich sprzedaż chcieli 100 tys. zł – powiedział PAP Kaczorek. Łańcuch fikcyjnych transakcji, na które opiewały faktury, miał służyć zaniżeniu podatków firm i wyłudzaniu podatku VAT należnego Skarbowi Państwa – podkreślił. „Dokumenty były odpowiednio rejestrowane księgowo, aby utrudnić wykrycie procederu” - dodał.

- Sprawa jest rozwojowa, nie wykluczamy kolejnych zatrzymań - mówi Kaczorek.

Czytaj więcej