Czytasz: Był pierwszy w kosmosie. Spotkaj się z gwiazdą

Był pierwszy w kosmosie. Spotkaj się z gwiazdą

Pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos. Jak było? Opowie w poniedziałek w Dąbrowie Górniczej.

Zaczęło się od decyzji ZSRR. Latem 1976 r oku podczas spotkania przedstawicieli utworzonego przez związek międzynarodowego Programu Interkosmos ogłoszono, że w latach 1978-1985 odbędą się loty w kosmos z udziałem przedstawicieli państw bloku socjalistycznego. Nie ustalono jednak kolejności.

JAK HERMASZEWSKI TRAFIŁ W KOSMOS

Ostatecznie, po pertraktacjach, Moskwa zadecydowała, że jako pierwsi w kosmos polecą przedstawiciele Czechosłowacji i Polski. Decyzja miała charakter polityczny. Potrzebowano wydarzenia, które odwróciłoby uwagę opinii publicznej borykającej się z bolączkami m.in., braków w sklepach. Tak pilot myśliwców - Mirosław Hermaszewski – trafił w kosmos.

ZDRADZI KULISY WYPRAWY

W czasie 8-dniowej misji wykonał 126 okrążeń Ziemi i ustanowionych kilka rekordów Polski. Za udział w tym locie Mirosław Hermaszewski został odznaczony m.in. „Złotą Gwiazdą” Bohatera Związku Radzieckiego i... Kawalerem Orderu Uśmiechu.

W poniedziałek, w miejskiej bibliotece przy ul. Kościuszki w Dąbrowie Górniczej, Hermaszewski spotka się ze słuchaczami. Opowie o tym, jak z bliska wygląda podróż kosmiczna. Spotkanie zaplanowano na godz.18. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki. Do pobrania na www.http://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/sala/view/13.

Czytaj więcej