Czytasz: Z tramwajami w Sosnowcu zrobią porządki

Z tramwajami w Sosnowcu zrobią porządki

Tramwaje Śląskie gruntownie wyremontują kilkanaście kilometrów linii tramwajowych w Sosnowcu.

 

 

Wyremontują 100 kilometrów szyn

Tramwaje Śląskie w Sosnowcu wykonają szereg remontów. - Projekt przygotowany przez spółkę ma trzy etapy, jego wartość ogółem szacowana jest na 1.088.188.015 zł – zaznaczają w sosnowieckim magistracie. W jego ramach gruntownie zmodernizowanych zostanie ponad 100 km istniejących torowisk, a do obsługi linii trafi co najmniej 45 nowych tramwajów. Szacunkowa wartość inwestycji Tramwajów Śląskich na terenie Sosnowca to niespełna 177 mln zł.

będzie nowa linia

W harmonogramie praca znalazła się m.in. budowa linii tramwajowej w Zagórzu. Od obecnej pętli tramwajowej do ronda Jana Pawła II w Sosnowcu. – Obecnie TŚ aktualizują dokumentację projektową (w zakresie infrastruktury obcej), która powinna zostać zakończona uzyskaniem pozwolenia na budowę, co ma nastąpić wiosną (prawdopodobnie na początku marca) - mówią sosnowieckie władze.

Sama realizacja może się rozpocząć na przełomie 2018/2019r. Budowa nowego torowiska wiąże się z budową dwupoziomego skrzyżowania z ul. Braci Mieroszewskich, gdzie powstanie małe centrum przesiadkowe (przystanek autobusowy-wyżej skomunikowany z tramwajowym-niżej). Dalej linia przetnie al. Wolności, ul. Blachnickiego i będzie poprowadzona wzdłuż ul. Białostockiej, al. Paderewskiego, ul. Rydza-Śmigłego, aż do ronda Jana Pawła II.

Szybka linia dopiero w przyszłości

W planach jest też budowa zupełnie nowej linii tramwajowej, łączącej stolicę Zagłębia ze stolicą Górnego Śląska. Powód? M.in. korki na trasie DK94, a także spaliny, które zanieczyszczają nasze powietrze. Trasa pobiec ma przez Dąbrówkę Małą, co zaskutkuje szybszą niż aktualna trasa "piętnastki" podróżą do Katowic. Póki co inwestycja jest jednak w fazie planistycznej. 

Czytaj więcej