Czytasz: Wmurowano kamień węgielny, w końcu

Wmurowano kamień węgielny, w końcu

Wieże .KTW w centrum Katowic rozpalają wyobraźnię od początku. A kiedy koniec budowy nowej wizytówki Katowic?

Przez ostatnie dwa lata teren przy Spodku zmienił się znacząco. Budynek Dyrekcji Kolei Państwowych w Katowicach zniknął. Buldożery zastąpiły żurawie. W 2015 roku zniknęła wizytówka Katowic zaprojektowana przez jednego z architektonicznych muszkieterów śląskiego modernizmu- Jerzego Gottfierda. W maju ubiegłego roku podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego zaprezentowano to, co ma zastąpić DOKP. Dwie wieże o nazwie .KTW. Za projektem stoi firma TDJ o szerokim wachlarzu możliwości biznesowych. Zajmuje się górnictwem, w jej skład wchodzi m.in Famur, od niedawna Kopex i usługi deweloperskie.

Zobacz zdjęcia z budowy .KTW:

Prace na placu budowy nabrały tempa w zeszłym roku. Zakończone prace ziemne, gotowa płyta fundamentowa i ściany szczelinowe, duże zaawansowanie prac na wszystkich trzech poziomach podziemnych, a dodatkowo realizacja pierwszych elementów konstrukcyjnych części nadziemnej – budowa biurowców .KTW przebiega zgodnie z planem. W grudniu zakończono prace ziemne, a dziś w lutym wbudowano kamień węgielny i podpisano akt erekcyjny. Jak tłumaczy Wójcik, wszystko idzie zgodnie z planem.

– Tak sobie to zaplanowiliśmy, że kiedy osiągniemy poziom zero, to wmurujemy kamień węgielny - tłumaczył Maciej Wójcik, prezes zarządu TDJ Estate. – Oddanie budynku do użytku pierwszym najemcom w czerwcu 2018 r. jest absolutnie niezagrożone.

W ramach odbywających się targów 4 Design Days w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, miała miejsce ceremonia wmurowania kamienia węgielnego. Wzięli w niej udział m.in. Marcin Krupa, prezydent Katowic i Tomasz Domogała, właściciel Grupy TDJ, której spółka realizuje inwestycję.

– Jeszcze kilka lat temu Katowice, tereny przy Spodku, jak również Grupa TDJ, były mocno związane z górnictwem węgla kamiennego. Jednak w rezultacie podjętych w przeszłości decyzji, w ślad za którymi poszła ciężka praca, sytuacja zaczęła się zmieniać – mówi Tomasz Domogała, przewodniczący rady nadzorczej TDJ S.A. – W stolicy regionu coraz większego znaczenia nabierają nowe branże gospodarki, a krajowe i zagranicznie firmy lokują w nich swoje centra kompetencji oraz badań i rozwoju.

Dla upamiętnienia dzisiejszego wydarzenia, w specjalnym sarkofagu umieszczono podpisany akt erekcyjny oraz przedmioty wyłonione w plebiscycie „Śląski design w .KTW”. Ponad tysiąc internautów zadecydowało o tym, co ma przetrwać dla następnych pokoleń. W specjalnej kapsule znalazła się śląska poszetka, sadza soap i plakat z fotografią centrum Katowic wykonaną przez Wojciecha Radwańskiego.

– Potencjał i wielkość tych obiektów jest olbrzymia. Dziękujemy za to, że biznes potrafi docenić nasze miasto – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Powstaje obiekt, który doskonale wpisuje się w zastaną przestrzeń i który będzie kolejną nowoczesną wizytówką Katowic.

Inwestor pozytywnie ocenia także postęp procesu komercjalizacji inwestycji. W tym momencie zaofertowanych jest już ponad 6 tysięcy mkw. we wszystkich częściach budynku, a wiele rozmów z potencjalnymi najemcami jest mocno zaawansowanych. Niebawem mamy poznać nazwy tych firm.

Zobacz jak będzie wyglądać .KTW (wizualizacje):

.KTW I zlokalizowany przy al. W. Roździeńskiego 1 w Katowicach, będzie miał 14 kondygnacji (13 pięter i parter) i 66 metrów wysokości. Powierzchnia pojedynczej kondygnacji wyniesie 1480 mkw. Docelowo inwestycja będzie składała się z dwóch obiektów połączonych trzypoziomowym podziemnym garażem. Większość powierzchni budynków będzie pełniła funkcje biurowe, które zostaną uzupełnione o przestrzeń handlowo-usługową, gdzie znajdą się m.in.: kantyna, oddział banku, firmy sektora finansowego oraz centrum medyczne i kawiarnia. Przesądzone jest także, że projekt będzie fazowany.  Teren o powierzchni ponad 0,7 ha, na którym powstanie kompleks biurowy, został nabyty przez TDJ Estate za kwotę 29 mln zł.

Zobacz materiał z budowy wież .KTW:

Czytaj więcej