Czytasz: Budka: projekt ws. KRS nadaje się do kosza

Budka: projekt ws. KRS nadaje się do kosza

„Teraz w sądach prokurator generalny rozdaje karty; te karty są znaczone”.

Jest niezgodny z konstytucją; łamie zasady trójpodziału władzy i przede wszystkim uzależnia polskie sądy od polityków - mówił w środę w Sejmie Borys Budka (PO) w debacie nad nowelą o KRS. Wniósł o odrzucenie projektu.

W środę po południu w Sejmie trwa II czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała projekt wraz z poprawkami PiS. Głosowanie nad przyjęciem projektu możliwe jest w piątek.

„Nic się nie zmieniło od lipcowych protestów; niestety nie wyciągnęliście żadnych wniosków” - mówił Budka w imieniu PO. „Nadal forsujecie zmiany, które są niezgodne z konstytucją, a których jedynym celem jest upartyjnienie polskiego wymiaru sprawiedliwości” – dodał poseł PO.

 Według niego, przyjęta poprawka PiS powoduje, że – jak mówił posłom tej partii - „możecie zablokować wybór sędziów w I kroku”. „Ten projekt to oszustwo wobec tych, do których się odwołujecie” - oświadczył.

 Budka ocenił, że „teraz w sądach prokurator generalny rozdaje karty; te karty są znaczone”. „Żona kolegi prokuratora generalnego, jego zastępcy, zostaje prezesem sądu w Sosnowcu; to są wasze standardy” – powiedział.

Podkreślił, że KRS była filarem niezależności sądów od polityków. „Chcecie to zburzyć i przypieczętować powrót do reguł PRL (…), powrót do najgorszych czasów stalinowskich, kiedy politycy pisali wyroki w sądach” – mówił Budka. Według niego, sędziowie staną się podporządkowani politykom, którzy będą decydować, kto będzie mógł być sędzią. (PAP)

autor: Łukasz Starzewski