Czytasz: Policja odebrała pseudokibicom maczety, siekiery i pałki

Policja odebrała pseudokibicom maczety, siekiery i pałki

Policjantów zainteresowały nietypowo zaparkowane pojazdy.

Sześć maczet, dwie siekiery, nóż i kilka drewnianych pałek odkryli katowiccy policjanci w samochodach, którymi podróżowało 10 młodych mężczyzn. Wiele wskazuje na to, że mogli przygotowywać się do bójki w ramach tzw. ustawek pseudokibiców.

Policjanci z oddziału prewencji w niedzielny wieczór patrolowali ulice Katowic. U zbiegu Markiefki i Piotra zobaczyli dwa w sposób nietypowy zaparkowane samochody oraz biegnącą w ich kierunku grupę mężczyzn, którzy zaczęli w pośpiechu wsiadać do tych pojazdów. Chcąc sprawdzić, co się dzieje, policjanci swoim radiowozem zablokowali oba samochody i wezwali wsparcie. Po przybyciu innych patroli ze stanu oddziału prewencji oraz Komendy Miejskiej Policji w Katowicach mundurowi przystąpili do legitymowania mężczyzn siedzących w obu pojazdach.

Jeden z nich nie chciał wykonywać poleceń policjantów i musieli oni użyć w stosunku do niego gazu. Okazało, że w samochodach marki Nissan Qashqai i Skoda Fabia znajdowało się w sumie 10 mężczyzn, mieszkańców Katowic w wieku od 19 do 40 lat. Policjanci postanowili przeszukać też oba pojazdy. Znaleźli między innymi 6 maczet, 2 siekiery, nóż, kilka pałek drewnianych o długości około 80 centymetrów i kominiarki. Ponadto w skodzie policjanci natrafili na dwa przedmioty przypominające broń palną, które zostały zabezpieczone do dalszych badań.

Wobec sprawców w Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach prowadzone będzie postępowanie o wykroczenie, polegające na posiadaniu w miejscu publicznym niebezpiecznych narzędzi, do których zaliczają się między innymi maczety. Jeżeli badania wykażą, że dwa zabezpieczone przedmioty są bronią palną, sprawcom grozić będzie też kara za przestępstwo nielegalnego posiadania takiej broni.

Czytaj więcej