Czytasz: Europa żegna bohaterskiego katowiczanina

Europa żegna bohaterskiego katowiczanina

Bartosz Pedro Orent-Niedzielski próbował powstrzymać zamachowca. Katowiczanin piątą ofiarą śmiertelną zamachu w Strasburgu.

Pochodzący z Katowic 36-letni Bartosz zmarł w niedzielę ok. 18:00 w szpitalu. Informację podał na portalu społecznościowym jego brat. Bartosz Pedro Orent-Niedzielski jest piątą ofiarą zamachu terrorystycznego w Strasburgu.

Jego śmierć potwierdziła prokuratura w Paryżu. Agencja AFP poinformowała, że zmarły to 36-letni mieszkaniec Strasburga pochodzący z Katowic.

Potwierdziły się nasze informacje, które podaliśmy w czwartek.  Bartosz został ciężko ranny w zamachu, do którego doszło we wtorek. Nieoficjalnie mówi się o tym, że razem ze swoim włoskim kolegą próbowali powstrzymać 29-letniego Cherif Chekatt, który otworzył ogień na Jarmarku Świątecznym w Strasburgu.

Jak podaje AFP, w chwili zamachu Polak znajdował się przed barem Les Savons d’Helene wraz z 28-letnim włoskim dziennikarzem Antonio Megalizzim i innymi przyjaciółmi. Wspólnie interweniowali, żeby uniemożliwić zamachowcowi wejście do baru. Megalizzi zmarł w piątek w wyniku odniesionych ran. Niedzielski w niedzielę wieczorem.

Ich bohaterską postawę docenili liderzy Europy.

- Barto Pedro Orent-Niedzielski, dziennikarz francusko-polski ranny w Strasburgu z #AntonioMegalizzi, również nie żyje. Spoczywaj w pokoju. Walczmy z terroryzmem do zwycięstwa! - napisał Antonio Tajani.

Kondolnecje spływają z Parlamentu Europejskiego, gdzie pracował Bartosz Niedzielski.

Prezydent Andrzej Duda pamięta Niedzielskiego jeszcze z czasów kiedy był europosłem.

Jednym z ostatnich wpisów Bartosza Niedzielskiego w mediach społecznościowych jest zaproszenie do odwiedzenia stoiska Stowarzyszenia Nicarali, które wspiera rozwój czytelnictwa w Nikaragui. Stoisko ustawione było na Jarmarku Bożonarodzeniowym w pobliżu wielkiej choinki. 

Do strzelaniny doszło 11. grudnia. Zamachowiec z bronią automatyczną otworzył ogień do tłumu na Jarmarku Świątecznym w Strasburgu. Francuski Strasburg jest nazywany Stolicą Bożego Narodzenia. Taki napis widnieje przy wejściu na Plac Gutenberga (Strasbourg - Capitale de Noël). Tradycja organizowania jarmarków bożonarodzeniowych sięga 1570. roku. Miasto jest wielkości Katowic, ale w wyniku jarmarku i wyjazdowych sesji Parlamentu Europejskiego zwiększa swoją liczebność kilkukrotnie. Po ataku, tradycyjny Jarmark został zlikwidowany.

Czytaj więcej