Czytasz: Bielski budżet obywatelski - do wyboru 81 projektów

Bielski budżet obywatelski - do wyboru 81 projektów

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Wiecie, na co zagłosujecie?


Spośród 81 projektów – 17 ogólnomiejskich i 64 osiedlowych, bielszczanie wyłonią te, których realizacja w przyszłym roku zostanie sfinansowana z budżetu obywatelskiego – poinformował magistrat w Bielsku-Białej.

Rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń poinformował, że na wybrane w głosowaniu pomysły miasto przeznaczy 4,5 mln zł, czyli ok. 0,5 proc. miejskich wydatków. W tym roku głosowanie nad projektami zostanie przeprowadzone w ostatniej dekadzie października, a ogłoszenie listy wybranych propozycji - do 22 listopada.

 Bielszczanie pierwotnie zgłosili 107 projektów. 26 z nich zostało jednak zweryfikowanych negatywnie, gdyż nie spełniały wymogów formalnych; np. dotyczyły terenu, który nie należy do gminy. Wśród odrzuconych są m.in. propozycje rewitalizacji strzelnicy, budowy tras rowerowych, wodnego placu zabaw, czy też plaży miejskiej na rzeką Białą.

 Projekty w Bielsku-Białej podzielone są na ogólnomiejskie i osiedlowe. Pierwsze dotyczą obszaru większego niż jedno osiedle. Propozycji jest 25. Na ten cel w przyszłym roku samorząd przeznaczy 1,5 mln zł. Wartość jednego projektu nie może przekroczyć 500 tys. zł. Propozycje lokalne dotyczą mieszkańców jednego osiedla. Zgłoszono ich 82. Na realizację zwycięskich projektów trafi 3 mln zł, a wartość jednego zadania może wynieść maksymalnie 100 tys. zł.

 Ogólna kwota na inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego będzie o 750 tys. wyższa od przeznaczonej na ten rok. Zdaniem szefa bielskiej rady miejskiej Jarosława Klimaszewskiego, z dodatkowych pieniędzy sfinansowane zostaną propozycje osiedlowe. Zabiegali o to mieszkańcy podczas spotkań z radnymi.

Spektrum zgłoszonych projektów jest bardzo szerokie. Wśród ogólnomiejskich znalazły się m.in. stworzenie punktu poradnictwa ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych i starszych, zakup zeskoku dla skoczni wzwyż na boisku lekkoatletycznym w centrum Bielska-Białej, budowa ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Białej czy zakup bezinwazyjnego urządzenia do diagnostyki wad postawy ciała u dzieci i młodzieży.

Wśród projektów osiedlowych dominują propozycję budowy placów zabaw i doposażenia miejsc wypoczynku i przedszkoli. Są również pomysły zakupu książek do bibliotek osiedlowych, stworzenia klubu szachowego, a nawet zakupu niewielkiego pojazdu pożarniczego dla strażaków ochotników.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają oni projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze. Idea powstała w brazylijskim mieście Porto Alegre jako inicjatywa oddolna mieszkańców. W Bielsku-Białej realizowany jest od 2014 r. W ub.r. w głosowaniu uczestniczyło 38 tys. spośród 172. tys. mieszkańców.(PAP)

Czytaj więcej