Czytasz: Beskidy: Czujnik bada jakość powietrza w Bystrej

Beskidy: Czujnik bada jakość powietrza w Bystrej

Punkt pomiarowy ma pokazać mieszkańcom jak dużym zagrożeniem dla ich zdrowia jest smog.

Ekolodzy ze stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot zainstalowali w Bystrej koło Bielska-Białej czujnik jakości powietrza. Już pierwsze pomiary pokazały, że stężenie rakotwórczego pyłu PM 2.5 znacznie przekracza normy – podali w czwartek ekolodzy.

„W gminie Wilkowice pojawił się wreszcie pierwszy czujnik jakości powietrza. Mierzy poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę i wilgotność powietrza, a także ciśnienie atmosferyczne. Już pierwsze pomiary wskazały, że jakość powietrza nie jest dobra. 18 grudnia stężenie rakotwórczego pyłu PM2.5 przekraczało europejskie normy o ponad 300 proc.” – powiedział Radosław Ślusarczyk z Pracowni.

Punkt pomiarowy ma pokazać mieszkańcom jak dużym zagrożeniem dla ich zdrowia jest smog. „Teraz mieszkańcy, znając stan jakości powietrza, będą mogli w pełni świadomie planować swoje spacery, wycieczki czy nawet treningi sportowe” – powiedziała mieszkanka Bystrej Jolanta Kasprzyk.

Ekolodzy zaznaczyli, że jakość powietrza w Bystrej pozostawia wiele do życzenia. Prognoza na najbliższe 24 godziny przewiduje, że stężenie niebezpiecznych pyłów będzie średnie i wysokie. „To prawie tak, jakbyśmy wszyscy byli biernymi palaczami. W takie dni lepiej unikać aktywności poza domem. Szczególnie narażone są osoby z chorobami układu oddechowego, astmą, alergicy, a także kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Negatywny wpływ smogu na zdrowie odczuwają wszyscy” – dodał Ślusarczyk.

Zdaniem ekologów, powodem złej jakości powietrza w Bystrej jest tzw. niska emisja wynikająca z ogrzewania domów węglem niskiej jakości, odpadami lub drewnem, a także korzystanie z przestarzałych pieców. „Jeśli chcemy skutecznie walczyć ze smogiem konieczne jest całkowite odejście od paliw kopalnych, których spalanie jest główną przyczyną problemów” – podkreślił Grzegorz Bożek z Pracowni.

Sensor znajduje się na budynku, w którym mieści się siedziba ekologów. Jest zintegrowany z systemem Airly monitorującym jakość powietrza.

Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot działa, początkowo nieformalnie, od połowy lat 80. Zrzesza kilkudziesięciu członków. Najważniejszym jej celem jest ochrona dzikiej przyrody. Realizuje go poprzez kampanie na rzecz cennych obszarów i gatunków.(PAP)

autor: Marek Szafrański

Czytaj więcej