Czytasz: Dzieło Bergmana w jego ulubionej wersji

Dzieło Bergmana w jego ulubionej wersji

W 100. rocznicę urodzin Ingmara Bergmana kino Kosmos wyświetli reżyserską wersję “Fanny i Aleksandra”.

To jedna z niewielu okazji do zobaczenia jedynej akceptowanej przez wielkiego reżysera wersji jego filmu “Fanny i Aleksander”. W tym roku przypada setna rocznica urodzin Igmana Bergmana. Z tej okazji, co miesiąc kino Kosmos przypomina twórczość szwedzkiego reżysera. To m.in. spotkania z miłośnikami i badaczami jego filmografii, pokazy dokumentów, ale przede wszystkim z wyjątkowych pokazów filmowych mistrza.

Jednym z wydarzeń cyklu jest pokaz reżyserskiej wersji filmu “Fanny i Aleksander”. To ostatni film Bergmana opowiadający o rodzeństwie terroryzowanym przez nowego partnera matki. Jednocześnie wypełniony jest autobiograficznymi wątkami, oniryzmem i dziecięcą nostalgią.

Krytycy okrzyknęli ten film największym bergmanowskim widowiskiem. Było najdroższym przedsięwzięcie szwedzkiej kinematografii. Dotąd pokazywany był w wersji trzygodzinnej, zleconej przez producentów. W końcu doczekał się projekcji wersji reżyserskiej. Ta potrwa… pięć i pół godziny. Reżyser podkreślał swoją niechęć do krótszej wersji i pomysłu dzielenia filmu na części.

Okazja do obejrzenia odrestaurowanej i kompletnej wersji filmu już 30 sierpnia na ekranie kina Kosmos.

 

 

 

 

fot. Wikipedia/sydsvenskan.se