Czytasz: Będziemy rozmawiać o śmieciach. W Brukseli

Będziemy rozmawiać o śmieciach. W Brukseli

Silesion.pl zameldował się w Brukseli. Po co? Zobaczymy wystawę „Let’s talk about garbage”, którą w Parlamencie Europejskim zrobili twórcy ze Śląska.

Do Brukseli wystawa przyjechała z Biennale Architektury w Wenecji. Polscy twórcy po raz pierwszy w historii brali udział w wystawie głównej tego ważnego wydarzenia. Obejrzało ją 300 tys. zwiedzających, zachwycili się nią krytycy architektury i zagraniczni dziennikarze. Od dziś do piątku będziemy ją mogli zwiedzić w Parlamencie Europejskim. Profesor Jerzy Buzek otworzy wystawę “Let’s talk about garbage”, w głównym miejscu ekspozycyjnym Parlamentu Europejskiego. Tym samym twórcy wystawy będą mieli możliwość porozmawiania z politykami o ich społecznej odpowiedzialności w temacie nadprodukcji sieci.

Co zrobić z nadprodukcją śmieci?

Twórcy, czyli Hugon Kowalski i Marcin Szczelina, stawiają wystawę, układają palety z informacjami i wysypują śmieci. „Let’s talk about garbage” („Porozmawiajmy o śmieciach”) ma zwrócić uwagę na problem nadprodukcji śmieci i możliwość ich efektywnego wykorzystania.

Kowalski i Szczelina zbadali temat podejścia do odpadów. Doszli do wniosku, że w Europie śmieci są tematem wstydliwym, a nasze zainteresowanie nimi kończy się wraz z wyrzuceniem czarnego worka do kontenera. Inaczej się dzieje w Azji, gdzie do śmieci podchodzi się naturalnie.

Punktem wyjścia dla duetu Kowalski&Szczelina stało się indyjskie miasto Dharavi. Mieszkańcy pozyskują i ponownie wykorzystują to, co wyrzuca miasto. Zajmują się recyklingiem i upcyklingiem. To słowa klucze dla tej wystawy.

Ekspozycja ma zderzyć podejście europejskie i azjatyckie. Opowiedzieć historię śmieci i ich przetwarzania. Dać odpowiedź na pytanie „jak architektura może wpływać na zmniejszenie ilości odpadów?” i „jak radzić sobie z lawiną śmieci zalewającą naszą planetę?”.

Przywieźli 27 ton śmieci

Weneckie Biennale Architektury nazywało się „Reporting from the front” i było zbiorem doniesień z frontu zestawiającym architekturę z problemami społecznymi świata. Kowalski i Szczelina na powierzchni 200 m. kw. wysypali 27 ton śmieci, które transportowali z Polski.

Co ciekawe, Marcin Szczelina, współtwórca projektu pochodzi z Mysłowic, od wielu lat współtworzy wydarzenia kulturalne na Śląsku, w latach 2014-2016 prowadził Furheart Gallery w Chorzowie. Aleksandra Pudełko, producent projektu, mieszka na Śląsku, przez wiele lat była głównym producentem OFF Festivalu.

Do Brukseli wystawa przyjechała w okrojonej wersji. Jak wygląda? O czym mówi? Dowiemy się dziś wieczorem, podczas uroczystego otwarcia w Parlamencie Europejskim. Wystawę otworzy prof. Jerzy Buzek. Będzie też Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług. Zdamy szczegółową relację z tej ważnej imprezy.

Czytaj więcej