Czytasz: Będzie pełnomocnik rządu ds. pielęgniarek?

Będzie pełnomocnik rządu ds. pielęgniarek?

Bez białego miasteczka, okupacji ministerstw i protestów. Premier Szydło rozmawiała z beskidzkimi pielęgniarkami.

W weekend premier spotkała się z górnikami. W poniedziałek z pielęgniarkami w Bielsku-Białej. Oba środowiska potrafią zawalczyć o swoje. Tym razem rozmowy przebiegały bez emocji znanych z ogólnopolskich protestów. 

- Prosiłyśmy żeby pani premier spowodowała, żeby sprawami pielęgniarek zajmowały się pielęgniarki, a nie lekarz. Potrzebujemy osoby, która czuje i zna problemy pielęgniarskie - relacjonuje dla Silesion.pl Małgorzata Szwed Przewodnicząca Okręgowej Rady BOIPiP

Pielęgniarki bardzo twardymi negocjacjami z ministrem zdrowia, Konstantym Radziwiłłem, zapewniły już sobie stopniowe zwiększenie płac. Bielskie spotkanie odbyło się, jak mówiły uczestniczki, w atmosferze przyjacielskiej rozmowy.

- Nie zawsze najważniejsze są finanse. Chcemy lepszej organizacji pracy pielęgniarek, których jest za mało.

Pielęgniarki zwróciły uwagę na brak kadr i lukę pokoleniową. Rzadkością jest praca na jeden etat. Najczęściej pacjentami opiekują się przez 300 godzin miesięcznie.

- Mamy świadomość, że poruszonych jest wiele wątków, ale bez nich polskie pielęgniarstwo nie pójdzie do przodu. Pani premier przyjęła nasze uwagi ze zrozumieniem. Może udałoby się ustanowić pełnomocnika rządu ds. pielęgniarek, żeby mógł pokierować pielęgniarstwem - mówi Szwed.

Koperta życia

Małgorzata Szwed podkreśliła, że całe środowisko pielęgniarek wychodzi na przeciw pacjentom. Angażują się w liczne akcje społeczne i profilaktyczne. W przyszłym roku, z okazji dnia babci i dziadka mają promować "kopertę życia". Akcją zainteresowała się premier Szydło.

- Jest szansa, że będzie to akcja ogólnopolska.

Prezent dla premier

Tradycją ostatnich wizyt są prezenty dla premier Beaty Szydło. Od górników dostała stajenkę z węgla i zegarek. Bielskie pielęgniarki wręczyły gipsowego anioła. Takiego samego, jakiego otrzymywali wyróżnieni w czasie obchodów 25-lecia Beskidzkiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Ma przypominać pani premier o pielęgniarkach.

Czytaj więcej