Czytasz: Awaria reaktora w Belgii? Czy jest bezpiecznie?

Awaria reaktora w Belgii? Czy jest bezpiecznie?

MZ ws. bezpieczeństwa belgijskiej elektrowni jądrowej Tihange: "Na terenie elektrowni nie doszło do awarii, a w związku z tym nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne."

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa belgijskiej elektrowni jądrowej Tihange Polska Agencja Atomistyki (PAA) informuje w swoim komunikacie, że na terenie elektrowni nie doszło do awarii, a w związku z tym nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne.

PAA prowadzi dozór jądrowy (monitoruje sytuację radiacyjną w Polsce) 24 godziny na dobę – 7 dni w tygodniu. Zarówno nad Polską, jak i w Europie poziom promieniowania jonizującego nie odbiega od normy. Nie ma zagrożenia radiacyjnego.

Państwowa Agencja Atomistyki w sprawie tabletek z jodem

W związku z tym Ministerstwo Zdrowia apeluje, by nie przyjmować preparatów z jodem na własną rękę.

Jod, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane. Mogą po nim wystąpić reakcje nadwrażliwości, takie jak wysypka skórna, obrzęk ślinianek, ból głowy, skurcz oskrzeli i zaburzenia układu pokarmowego. Ponadto możliwe jest wystąpienie m.in. nadczynności tarczycy, spowodowanych jodem chorób autoimmunologicznych (choroba Gravesa-Basedowa i Hashimoto), spowodowanej jodem niedoczynności tarczycy.

Odnotowano też przypadki zapalenia tarczycy i powiększenia gruczołu tarczowego z wystąpieniem lub bez wystąpienia obrzęku śluzowatego. Jeśli pacjent przyjmie za dużą dawkę jodu, może wystąpić zatrucie jodem z ciężkimi działaniami niepożądanymi, jak zaburzenia oddychania i zaburzenia serca.

Czytaj więcej