Czytasz: Auto na minuty na Śląsku i w Zagłębiu

Auto na minuty na Śląsku i w Zagłębiu

Od dziś mieszkańcy czternastu miast Śląska i Zagłębia mogą wypożyczać samochody na minuty, czyli korzystać z usługi znanej także pod nazwą carsharing.

Z systemu Traficar będzie można korzystać na terenie Będzina, Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Jaworzna, Katowic, Mikołowa, Mysłowic, Rudy Śląskiej, Siemianowic, Sosnowca, Tychów i Zabrza oraz lotniska w Pyrzowicach.

Flota oddana do użytkowania liczy 300 pojazdów marki Renault Clio i w miarę potrzeby będzie powiększana. Sposób wynajmowania samochodów jest bardzo prosty. Podstawowym krokiem jest ściągnięcie na telefon specjalnej aplikacji mobilnej. Po jej uruchomieniu i zalogowaniu się ukazuje się mapa, na której zaznaczone są miejsca parkowania aut Traficara. Po wyborze i zarezerwowaniu jednego z nich mamy 15 minut, by dojść do niego i zeskanować z maski kod QR. W tym momencie drzwi samochodu zostaną odblokowane. Można wsiadać i jechać.

Pojazd można zostawić w dowolnym miejscu w granicach wyznaczonej na mapie strefy. Dodatkowe miejsca parkingowe wyznaczono na 10 stacjach benzynowych ORLEN. Przykładowo, wsiadamy w Mikołowie, zostawiamy auto na lotnisku w Pyrzowicach i nic więcej nas nie obchodzi. System automatycznie naliczy opłatę w wysokości 0,80 zł za przejechany kilometr oraz 0,50 zł za minutę jazdy (dodatkowo 0,10 zł za minutę postoju, o ile chcemy, by auto na nas „poczekało”. Oczywiście, tak wynajętym samochodem można pojechać np. do Wisły, ale nie ma możliwości, by go tam zostawić i zakończyć wypożyczenie.

"Od startu Traficara ważnym punktem w rozwoju usługi było dotarcie na Śląsk"

Jednym z największych ograniczeń jest fakt, że auta nie są wyposażone w foteliki do przewozu dzieci (chyba, że ktoś zamontuje własny). Traficar rozpoczął swoją działalność 1,5 roku temu od Krakowa. Z czasem carsharing stał się dostępny także w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu oraz Trójmieście. Obecnie trwa testowanie tej formy wypożyczania samochodów dostawczych, we współpracy z siecią IKEA oraz Castoramą.

Mapa usługi Traficar na terenie Śląska i Zagłębia fot. Materiały prasowe

Od startu Traficara ważnym punktem w rozwoju usługi było dotarcie na Śląsk – powiedział prezes Traficar Piotr Groński. To bardzo wymagający obszar z uwagi na duże rozproszenie regionu, dlatego z dużą starannością zaplanowaliśmy tutaj naszą obecność. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Śląska i Zagłębia docenią wygodę korzystania z samochodów na minuty.

Za sprawą Traficara podróżowanie między miastami będzie nie tylko szybsze i wygodniejsze, ale również bardziej ekologiczne. Analiza niemieckiego rynku - gdzie z usługi carsharing korzysta ponad 2 mln osób – wykazała, że jedno takie auto jest w stanie zastąpić nawet 20 prywatnych samochodów. To przekłada się m.in. na zmniejszenie liczby parkujących całymi godzinami w centrach miast samochodów.

Traficar ma już 80 000 użytkowników, których ciągle przybywa! Średnio aż 2000 tygodniowo.