Czytasz: Konieczny znów najlepszy na świecie

Konieczny znów najlepszy na świecie

Tym razem nagrodę przyznało prestiżowe amerykańskie Muzeum Architektury i Designu Chicago Athenaeum.

O nagrodzie napisał Robert Konieczny na swoim fejsbukowym profilu:

„Wow! Co mam powiedzieć. Na początku roku dostałem info, że Arka została najlepszym domem świata wg Wallpaper. Teraz podobnie, tylko nagroda Chicago Athenaeum! Miło. No i do tego gala w Atenach”.

Konieczny odbierze Międzynarodową Nagrodę Architektoniczną za swój dom w Brennej. Gala odbędzie się we wrześniu w stolicy Grecji.

Budynki Koniecznego najlepsze 

Arka została już Najlepszym Domem w ogólnoświatowym Konkursie Wallpaper Design Award 2017. Pracownia KWK Promes dostała też nagrodę na najlepszy budynek na świecie, którym został Centrum Dialogu Przełomy.

Arka powstała w Brennej koło Cieszyna. To nietypowy dom mieszkalny. Cały zbudowany jest z betonu. Robert Konieczny, który znany jest z wykorzystywania w projektach bardzo nietypowych rozwiązań, w tym przypadku sięgnął do polskiej tradycji projektowania. Dach jest z dużym okapem, a pod nim jest modernistyczny dół, w całości przeszklony.  

Konieczny projektował ten dom dwa lata. Jego koncepcja w tym czasie się zmieniała.

Konieczny wygłosi wykład w Londynie

Architekt z Katowic dostał też zaproszenie do Londynu. W londyńskiej Royal Academy of Arts wygłosi wykład 18 września. O czym opowie? - Nie narzucali nam tematu, ale poprosili, bym pokazał najsłynniejsze budynki KWK Promes i o nich opowiedział. Tematem wykładu mają być innowacje w architekturze naszej pracowni – mówi architekt. Tydzień później z wykładem zawita tam pracownia NL Architects, laureaci nagrody Miesa van der Rohe.

Konieczny to znany w świecie architekt. Jest m.in. autorem Centrum Dialogu Przełomy i Arki okrzykniętej najlepszym domem na świecie.

Czytaj więcej