Czytasz: Andrzejki 2018: Jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe?

Andrzejki 2018: Jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe?

Mimo że wieczór z wróżbami zwyczajowo organizuje się dzień przed tym świętem, to z pewnością część z Was czas na tę zabawę znajdzie dopiero dzisiaj. Dlatego mamy dla Was garść najpopularniejszych wróżb andrzejkowych, pamiętacie je wszystkie?

Andrzejki 2018 wypadają 30 listopada (piątek), jednak w myśl tradycji, zabawę z wróżbami powinno się przeprowadzać w wieczór poprzedzający ten dzień, tj. 29 listopada. Z pewnością jednak część z Was, nie mogła sobie pozwolić na czwartkową zabawę andrzejkową i świętowanie odłożyła na dzisiaj. Większości z nas Andrzejki kojarzą się z pewnego rodzaju magią, porozstawianymi w różnych częściach pomieszczenia świeczkami i przede wszystkim wróżbami, w związku z tym warto przypomnieć sobie najpopularniejsze z nich!

Wróżby andrzejkowe: Lanie wosku 

Można zaryzykować stwierdzenie, że żadna impreza andrzejkowa nie obejdzie się bez lania wosku! Do tej zabawy potrzebujecie klucz z dziurką, świeczkę z roztopionym woskiem oraz miskę z zimną wodą. Waszym zadaniem jest przelanie roztopionego wosku przez dziurkę od klucza, wprost do przygotowanej wody. Wosk po zastygnięciu stworzy kształt, któremu musicie się przyjrzeć rzucając na niego światło lampki. To właśnie utworzony cień zdradzi to, co czeka Was w najbliższym czasie. 

Lanie wosku na Andrzejki: Co znaczą symbole z lania wosku?

Interpretacja tego co pokazuje zastygnięty wosk, zależy od Waszej wyobraźni, jednak istnieje kilka symboli, które często można ujrzeć. Jednym z nich jest serce, które jak łatwo się domyślić, oznacza rok pełen miłości. Dla osób będących w związku to zapowiedź wielu romatycznych uniesień, zaś dla osób samotnych - szansę na miłość. Innymi popularnymi symbolami utworzonymi z wosku są m.in te przypominające księżyc, psa, monety, jabłko oraz góry. Te kolejne oznaczają szczęście w rodzinie, wierność, podwyżkę lub awans w pracy, wyzwania oraz wyzwania.

NAJPOPULARNIEJSZE WRÓŻBY ANDRZEJKOWE: WRÓŻENIE Z BUTÓW

Drugą, równie popularną wróżbą co lanie wosku, jest wróżenie z butów. Pamiętacie na czym polega ta zabawa? W tym wypadku możecie sprawdzić, która z osób jako pierwsza zmieni stan cywilny. Jak to sprawdzić? Buty należy ustawić przy ścianie, w kierunku progu. Po tym, musicie przekładać je pojedynczo w kierunku progu. W myśl tej wróżby, osoba, której but jako pierwszy dotknie progu, jako pierwsza zawrze małżeństwo.

 ANDRZEJKI 2018: SZPILKI I PAPIEROWE SERCE

 Równie popularną wróżbą andrzejkową jest ta, do której potrzebujecie tylko kartki papieru, z której wycinacie serce oraz szpilek. Na jednej ze stron papierowego serca musicie wypisać męskie lub damskie imiona. Następnie, jedna z osób trzyma odwróconą kartkę, a druga wbija w papierowe serce szpilkę. Pisana będzie Wam ta osoba, której imię zostało przebite.

POPULARNE WRÓŻBY ANDRZEJKOWE: KUBECZKI

Dobrze znaną wróżbą andrzejkową jest również ta, w której przydadzą Wam się kubki (kubeczki, filiżanki itp.) oraz kilka dodatkowych przedmiotów. Wersji jest kilka, w myśl jednej z nich potrzebujecie: monety, pierścionka, klucza oraz cukierka. W kubkach umieszczacie powyższe rzeczy, odwracacie i mieszacie, po czym wybieracie jeden z nich. Każdy przedmiot ma swoje znaczenie i tak kolejno, moneta oznacza bogactwo, pierścionek - w niektórych wersjach oznacza zaręczyny, w innych zaś szybki ślub; klucz to zapowiedź przeprowadzki, a cukierek - narodziny dziecka.