Czytasz: Andrzej Duda: ,,Nie było polskich obozów zagłady"

Andrzej Duda: ,,Nie było polskich obozów zagłady"

Prezydent zaapelował w Żorach do świata o elementarną prawdę historyczną.

Prezydent Andrzej Duda przyjechał do Żor. To pierwsza wizyta głowy państwa w tym mieście od 1922 roku. Wtedy, w sierpniu, przyjechał Józef Piłsudski. Mieszkańcy spotkali się z prezydentem w hali sportowej MOSiR. Andrzej Duda w swoim przemówieniu podkreślał ogromną rolę mieszkańców regionu w przyłączenie tych ziem do Polski. Jednocześnie zaapelował do całego świata o elementarną sprawiedliwość dla Polaków i Polski.

,,Nie było polskich obozów zagłady"

Andrzej Duda w Żorach

 

- Nie było żadnego udziału, ani Polski jako kraju, ani Polaków w Holokauście. Była tylko walka z nim. Musimy się domagać przestrzegania tych elementarnych prawd - mówił prezydent Andrzej Duda

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Żorach [Relacja]

,,Pamiętajcie o bohaterach, także tych, którzy walczyli o niepodległość także po II WŚ: o żołnierzach wyklętych, o działaczach Solidarności, także tej podziemnej."

"Domagam się od całego świata elementarnej sprawiedliwości dla Polski i Polaków" 

Ja nie mówię, że nie było ludzi niegodziwych. Byli. Przyznaję. Ale to nie naród polski, to nie była żadna systemowa akcja. To były przykłady zwykłej niegodziwości. Ale obok tych przykładów były też przykłady niewyobrażalnej odwagi. Nie było systemowego udziału polskiego państwa w zagładzie. Była walka przeciwko jej - mówił w Żorach prezydent Andrzej Duda

AKTUALIZACJA 17:41

,,Polska jako państwo straciło ok. 6 mln obywateli. Zarówno Polaków, jak i Żydów. Nie było żadnego udziału, ani Polski jako kraju, ani Polaków w Holokauście. Była tylko walka z nim. Musimy się domagać przestrzegania tych elementarnych prawd." 

AKTUALIZACJA 17:35

,,Śląsk, to miejsce gdzie mieszały się różne narodowości. 73 lata temu tędy, przez Żory pędzili więźniów z Auschwitz Birkenau. Nie ma mojej zgody na przejęte nienawiści. Nie ma miejsca na antysemityzm. Zawsze będę się temu przeciwstawiał. Nigdy nie zgodzę się na to,żebyśmy my jako naród byli oczerniani. Nie było żadnych polskich obozów zagłady!"

AKTUALIZACJA 17:30

,,Dziś jako prezydent chciałem Was prosić o rzecz dla mnie niebywale ważnej. Chciałbym, żeby władze powiatowe, miejskie regionalne, ale i państwo włączyli się w upamiętnienie tych, którzy byli bohaterami polskiej niepodległości"

Śląsk jest dla mnie wyjątkowo ważnym elementem naszego kraju. Na Śląsku jak w soczewce skupia się to wszystko co związane z etosem ciężkiej pracy. Dlatego tak często tu jestem - mówi prezydent Andrzej Duda- Śląsk to Polska. Trzy razy walczyły mieszkańcy Żor, żeby tutaj była Polska. Uparcie jak to na Śląsku. Udało się. Dziękuje Wam.

AKTUALIZACJA 17:22

Prezydenta Andrzeja Dudę wita nie prezydent, ale wiceprezydent Żor. Po raz pierwszy gościmy głowę państwa w naszym mieście. Witam prezydenta Andrzeja Dudę - mówi wiceprezydent Daniel Wawrzyczek - nasi przodkowie brali udział w trzech powstaniach śląskich. II WŚ zburzyła nasze miasto w 82 proc. Mieszkańcy je odbudowali.

Zanim przyjechał prezydent

Przed prezydentem wystąpią przedstawiciele dwóch pokoleń: złożony głównie z seniorów Zespół Ludowy Baranowice i dziecięcy Małe Rojanki. Dobrany repertuar może zaskakiwać. Małe Rojanki właśnie odśpiewały "Gdzie żeś to bywał czorny baranie". Z kolei zespół Baranowice przedstawił historię niezbyt pracowitego górnika. Posłuchajcie sami. 

Mieszkańcy, którzy chcą spotkać się z głową państwa muszą przecisnąć się przez wąskie drzwi do hali sportowej. To jedyne wejście.

Czytaj więcej