Czytasz: Alert pogodowy. Możliwe są podtopienia.

Alert pogodowy. Możliwe są podtopienia.

Długotrwałe opady mogą spowodować lokalne podtopienia na południu Polski ostrzega IMGW.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed intensywnymi opadami dla wielu województw. Na południu Polski lokalnie rzeki mogą wystąpić z brzegu.

Długotrwałe opady mogą spowodować lokalne podtopienia na południu Polski.

Przed intensywnymi opadami deszczu na wschodzie i południu kraju ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Jak poinformowało w niedzielę rano RCB, ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu zostały wydane dla województw małopolskiego oraz podkarpackiego, a także dla południowej części województwa śląskiego; alert pierwszego stopnia dotyczy województwa podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego oraz północnej części Śląska.

 

Dodatkowo dla województwa śląskiego i małopolskiego zostały wydane ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia, a dla województw świętokrzyskiego i podkarpackiego - ostrzeżenia stopnia pierwszego

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązuje w województwie śląskim. Na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego wysokość opadów będzie wynosić od 50 do 65 litrów na metr kwadratowy. W centrum województwa deszczu spadnie nieco mniej mniej. Prognozowana wysokość opadów to od 30 do 45 litrów na metr kwadratowy. Na północy województwa opady będa najsłabsze. To ostrzeżenie o silnym deszczu obowiązuje do godziny 15 w niedzielę.

Ostrzeżenie hydrologiczne 

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, o natężeniu umiarkowanym i silnym, w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły spodziewane są wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Punktowo w miejscu wystąpienia szczególnie intensywnych opadów deszczu (na mniejszych ciekach oraz na rzekach na terenie zurbanizowanym) istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanu alarmowego. 

Alert jest ważny do niedzieli do godz. 19.

Jaka będzie jesień? Amerykanie prognozują

 

Pogoda niedziela

 Chłodny i deszczowy cały dzień. Temperatura maksymalna w naszym województwie od 16 st.C do 20 st.C. Tyle pokażą termometry. Odczuwalna temperatura będzie niższa. Ok. 14 -17 st.C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunków zachodnich i północnych. 

Czytaj więcej