Czytasz: Będzie wiało, będzie lepiej!

Będzie wiało, będzie lepiej!

W środę poprawi się stan powietrza. Ale ze spacerem musimy się jeszcze wstrzymać.

Środa jest ostatnim dniem z temperaturami poniżej zera. Po bardzo mroźnym poranku (-15 st. C), w ciągu dnia temperatura ma wzrosnąć do -6 st. C. Do tego słonecznie, z łagodnym wiatrem. A co z jakością powietrza? W środowy poranek jeszcze nie jest dobrze. Normy są przekroczone w większości miast regionu, w Katowicach o prawie 400, w Rybniku o 230, a w Żywcu o prawie 700 procent. Ale najświeższa prognoza wskaźnika jakości powietrza województwa śląskiego podaje, że w ciągu najbliższej doby (środa godz. 11 – czwartek godz. 11) stężenie szkodliwych pyłów zmaleje.

Nie będzie jeszcze dobrze, ale jakość powietrza ze złej i bardzo złej, zmieni się w umiarkowaną i dostateczną.

Umiarkowana, czyli akceptowalna będzie w Częstochowie, Katowicach, Gliwicach i Bielsku-Białej. To warunki umiarkowane do aktywności na powietrzu. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i dzieci, powinni jednak zostać w domu. Gorzej sytuacja wyglądać ma w Rybniku. Jakość powietrza będzie dostateczna, czyli może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Rybnik, który we wtorek i środę odwołał zajęcia szkolne i przedszkolne, od jutra znów otworzy swoje placówki edukacyjne. Urząd Miasta wysłał taki komunikat:

„W związku z poprawiającą się stopniowo jakością powietrza oraz prognozowanym wzrostem prędkości wiatru, sprzyjającego rozpraszaniu się zanieczyszczeń, w czwartek i piątek (12-13 stycznia) zajęcia w rybnickich szkołach i przedszkolach zostają przywrócone.”

Normy stężenia pyłów wciąż są tam przekroczone, więc jeśli rodzice zdecydują o dalszym nieposyłaniu swoich dzieci do szkoły ze względu na smog, będzie to nieobecność usprawiedliwiona.

W czasie dwóch dni zawieszonych zajęć placówki zorganizowały zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci, którym rodzice nie mogli w tym czasie zapewnić opieki. Z tej możliwości skorzystało 5 procent z 20 tys. wszystkich uczniów rybnickich szkół i przedszkoli.

Czytaj więcej