Czytasz: Wesele, które odmienia naród

Wesele, które odmienia naród

01:35
Specjalnie dla nas, aktorzy z "Wesela" odgrywają fragment sztuki. Zobaczcie!

"Wesele" - Narodowe Czytanie

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało tegoroczną lekturą Narodowego Czytania. Tak zdecydowali internauci. O wyniku poinformował Prezydent Andrzej Duda w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

KATOWICE ZAPRASZAJĄ NA ”WESELE”. CZYTAŁ BĘDZIE M.IN. KAMIL DURCZOK

18 tysięcy głosów za "weselem"

Stanisław Wyspiański
Stanisław Wyspiański

Polacy mogli wybierać spośród czterech tytułów. Było to "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego i właśnie "Wesele". Głosowało prawie 37 tysięcy osób, a zwycięska lektura otrzymała blisko 18 tysięcy głosów. W tym roku oddano kilkakrotnie więcej głosów niż w latach ubiegłych.

 Żyd, Ksiądz i Czepiec

Specjalnie dla Silesion.pl, aktorzy grający właśnie w „Weselu” i to nie gdzie indziej, a w Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego – odegrali fragment sztuki. Ta, wyreżyserowana przez Radosława Rychcika, rozgrywa się w Irlandii Północnej w latach 70. i stawia pytanie, czy wesele może odmienić naród. 

- Wybór jest bardzo dobry, tylko boję się trochę z tym rozłożeniem na role. Ale tam są też monologi. Może być śmiesznie i wesoło – mówi Antoni Gryzik, który w „Weselu” Rychcika gra Księdza.

Wiesław Kupczak, teatralny "Żyd" spodziewa się, że dla niektórych będzie to jedyna forma zapoznania z tym tekstem. Z kolei Zbigniew Wróbel wcielający się w rolę Czepca mówi: 

- Wyspiańskiego trzeba znać i to dobry pomysł, bo polska klasyka jest rzeczą znakomitą.

Wesele na ulicach

Wesele Stanisława Wyspiańskiego wystawiono po raz pierwszy w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 roku. Autor opisał autentyczne wydarzenie, wesele Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Ślub odbył się w Krakowie, a zabawa w Bronowicach.

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej. Ważne, by fragmenty dzieł czytać publicznie. Wydarzenie pierwszy raz odbyło się w 2012 roku, a bohaterem akcji był wtedy „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano „Dzieła” Fredry, „Lalkę” Prusa i „Trylogię” oraz „Quo Vadis” Sienkiewicza.

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się 2 września. 

Czytaj więcej