Czytasz: Co mówi polski Kmicic spod Nanga Parbat? Posłuchaj Bieleckiego [VIDEO]

Co mówi polski Kmicic spod Nanga Parbat? Posłuchaj Bieleckiego [VIDEO]

10:00
Dziś wychwalany przez świat. Pięć lat temu wyklęty przez środowisko. Kim jest Adam Bielecki? Zobacz fragmenty reportażu Anny Sekudewicz.

Kim jest Adam Bielecki? Dziś bohaterem spod Nanga Parbat. Wychwalanym zarówno przez himalaistów, jak i zwykłych śmiertelników. Czy idąc na ratunek Mackiewiczowi i Revol chciał odkupić winy spod Piz Bernina i Broad Peak? Czy w ogóle można mówić o jakiejkolwiek winie?

Adam Bielecki, bohater z Nanga Parbat i jego wzruszające słowa

W studiu silesion.pl Maria Zawała rozmawia z Anną Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice, autorką reportażu "Człowiek i Góra" o kontrowersyjnym tyszaninie.

27 października 2012. W szwajcarskich Alpach dochodzi do tragedii. W wyprawie na czterotysięcznik Piz Bernina bierze udział dwóch wspinaczy: Krystian Dziurok z Rybnika i Adam Bielecki. Ze szczytu schodzi tylko Bielecki. 6 marca 2013. Karakorum. Bielecki zdobywa Broad Peak jako pierwszy. Pod szczytem giną Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Po tragicznej wyprawie na Broad Peak Adam Bielecki zostaje "himalaistą wyklętym". Specjalna komisja przesądza o jego winie. 28 stycznia 2018. Nanga Parbat. Bielecki i Urubko ruszają na ratunek Mackiewiczowi i Revol.

Ryszard Pawłowski: Słowa wielkiego uznania dla ratowników

Adam Bielecki - narodowy bohater?

Kilka lat temu niemal zlinczowany. Dziś na ustach wszystkich, jako narodowy bohater. Czy to polski Kmicic, który ruszył na ratunek, by odkupić winy? Czy w ogóle były jakieś winy?

Adam Bielecki przeszedł długą drogę. Od tego, który według wielu "zostawił kolegę na śmierć", do tego, "który przeprowadził heroiczną akcję ratunkową". Te skrajne opinie dzieli niespełna pięć lat. W takich wypadkach mówi się, że jest to historia filmowa. I pewnie coś w tym jest.  

Oto chwila odnalezienia Francuzki. Jest nagranie wideo! [AKTUALIZACJA]

***

Anna Sekudewicz to polska dziennikarka i reportażystka, związana z Polskim Radiem Katowice. W całej swojej karierze otrzymała ponad 60 różnych nagród i wyróżnień, wśród nich m.in. radiowego Oscara, czyli największą światową nagrodę w dziedzinie reportażu radiowego Prix Italia 2004.

Czytaj więcej