Czytasz: Autonomia to normalność. Przyjdźcie na marsz

Autonomia to normalność. Przyjdźcie na marsz

Marsz Autonomii, organizowany od 2006 roku, w tę sobotę będzie wyglądał inaczej. Nowa śląska siła polityczna obiecuje o to zadbać.

Dwie osoby, a aż trzy organizacje. W środę, równo z południowymi dzwonami i jakżeby inaczej – pod katowickim pomnikiem Wojciecha Korfantego, swoją małą konferencję prasową rozpoczęli Henryk Mercik i Grzegorz Franki. Mercik – przedstawiciel Ruchu Autonomii Śląska, Franki - Związku Górnośląskiego. Obaj razem – reprezentujący nowo powstałą Śląską Partię Regionalną.

Podpisy na marszu

Raz jeszcze powtórzyli, że nowa siła polityczna jest potrzebna. - Bo samorządność w Polsce jest zagrożona. I są na to przykłady – zaznaczał Mercik. Podawał m.in. chęć scentralizowania Powiatowych Urzędów Pracy czy ośrodków nauki jazdy. - Przykładem jest też Opole, gdzie nie pomogła głodówka ani wstawiennictwo księdza. Kilka wiosek, wbrew woli mieszkańców, włączono do dużego miasta wojewódzkiego – przypominał Mercik. Zaznaczał, że nowa śląska partia powstała po to, by tak się nie działo. By o samorządność walczyć.

O nowej partii na marszu

Pretekstem do środowego spotkania z mediami, była jednak chęć publicznego zaproszenia do uczestnictwa w sobotnim Marszu Autonomistów. - Wyruszymy o godz. 12 z placu Wolności. Zapraszamy wszystkich regionalistów i nie tylko. Wszystkich tych, którzy przywiązani są do swoich małych ojczyzn – mówiła Henryk Mercik. Dodawał, że tegoroczny marsz będzie inny od wcześniejszych. - Po raz pierwszy pójdziemy w nim razem, jako Śląska Partia Regionalna. Chcemy promować nasze idee, opowiedzieć o nowym przedsięwzięciu – mówił przedstawiciel RAŚ-iu i Śląskiej Partii Regionalnej. Dodawał, że marsz zakończy się na Placu Sejmu Śląskiego. Rozmowami i wspólną biesiadą.

1000 podpisów

Tegoroczny Marsz Autonomistów, dla nowego tworu politycznego jest ważny także z innego powodu. - Chcemy zrobić kolejny, formalny tym razem krok i zarejestrować Śląską Partię Regionalną. Potrzebujemy do tego tysiąca podpisów i będziemy je zbierać na sobotnim marszu – zapowiadał Mercik. Uda się je zebrać? - Bez problemu – odpowiadał z przekonaniem.

Czytaj więcej