Czytasz: Kindloteka Amazona w Sosnowcu
To trzecia edycja przedsięwzięcia, w ramach którego czytniki e- booków i książki trafią do trzech miast. W tym do jednego z województwa śląskiego.

10 tys. papierowych i elektronicznych książek, a także czytniki e-booków trafią do szkół i bibliotek w wybranych częściach kraju w ramach programu wspierania czytelnictwa Kindloteka. 

Współpraca z placówkami edukacyjnymi

Kindloteka to program oparty na współpracy z placówkami w społecznościach, w pobliżu których swoje siedziby w Polsce ma Amazon. Do tej pory wsparcie otrzymało w sumie 20 szkół i bibliotek z okolic Poznania i Wrocławia, gdzie od 2014 roku działają centra logistyczne amerykańskiego koncernu.

W tym roku przedsięwzięcie ma objąć kolejne instytucje w Gdańsku, Szczecinie oraz Sosnowcu.

- Program dociera do miejscowości, w których mieszkają pracownicy Amazon i ich rodziny. To było dla nas naturalne, że chcemy rozszerzyć program na okolice Szczecina i Sosnowca, gdzie wkrótce otwieramy nasze dwa nowe centra logistyki. Uruchomiliśmy także Kindlotekę w Gdańsku, gdzie od 2014 roku działa Centrum Rozwoju Technologii Amazon – informuje Marian Sepesi z zarządu Amazon.

Co prawda, Amazon jeszcze nie otworzył swoich hali w Sosnowcu, ale centrum logistyczne ma być czynne już pod koniec roku. Amerykańska firma już szuka pracowników

Miejska biblioteka w Sosnowcu jeszcze nie dostała informacji w tej sprawie. Jednak dyrektor Elwira Kabat-Georgijewa podkreśla, że jest to dobry pomysł i wspaniała promocja. MBP czeka na kontakt. 

Urząd miejski potwierdza, że projekt obejmie miejskie placówki w Sosnowcu.

- Do jakich szkół trafią książki? Tego jeszcze nie wiadomo, ponieważ o tym będą decydować pracownicy firmy. Inicjatywa to świetny pomysł. Doskonale wpisuje się w nasze działania. Trwa właśnie remont głównej fili miejskiej biblioteki. Stworzymy rozbudowany dział multimediów, a akcja Amazonu bardzo nam w tym pomoże — komentuje Rafał Łysy, rzecznik prasowy miasta.

100 książek i 500 e-booków

Książki, e-booki oraz czytniki Kindle trafiły już do placówek w pod poznańskim Przeźmierowie i w Gdańsku; w maju zostaną dostarczone do szpitala onkologicznego Przylądek Nadziei we Wrocławiu. Przedsięwzięcie, w ramach tegorocznej edycji, obejmie jeszcze 12 innych bibliotek.

Placówki, które są beneficjentem programu mają otrzymać 100 książek, 500 e-booków oraz 10 czytników wraz z interaktywnym kącikiem czytelniczym. Każda biblioteka samodzielnie wybiera tytuły, które są jej najbardziej potrzebne: podręczniki, lektury szkolne, jak i bestsellery.

Wśród najczęściej zamawianych pozycji w ubiegłym roku były m.in: seria książek o Harrym Potterze, romanse Jojo Moyes, trylogia "Władca Pierścieni", seria komiksów "Tytus Romek i Atomek" oraz "Wiedźmin".

Amazon wystartował z Kindloteką w 2015 r. Według pomysłodawców programu, w biorących w nim udział placówkach czytelnictwo wzrosło średnio o 20 proc.

Czytaj więcej