Czytasz: 8. rocznica katastrofy górniczej
Od wybuchu metanu zginęło 20 górników.

18 września 2009 r. w kopalni "Wujek" Ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej doszło do tragicznego wydarzenia. Kilkanaście minut po godz. 10 zwarcie w przewodzie zasilajacym spowodował wybuch gazu i pożar.

Na skutek wybuchu metanu zginęło 20 górników - 12 osób na miejscu, 8 kolejnych zmarło w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń. Dodatkowo około 36 górników zostało poszkodowanych. 

Ogień pojawił się w pokładzie 409 na głębokości 1050 m. Spośród górników znajdujących się w rejonie wypadku na powierzchnię samodzielnie wydostało się 29. Kolejnych ewakuowano podczas akcji ratowniczej. Poszkodowani trafili do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich do szpitali w Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Katowicach - Ochojcu, Chorzowie oraz do Wschodniego Centrum Oparzeń w Łęcznej. 


Na miejsce katastrofy przyjechał wicepremier Grzegorz Schetyna oraz Joanna Strzelec-Łobodzińska wiceminister gospodarki odpowiedzialna za górnictwo. Prezydent Lech Kaczyński złożył kondolencje rodzinom ofiar, a premier Donald Tusk przerwał swój pobyt za granicą i wieczorem przybył na miejsce tragedii.

Prezydent Kaczyński ogłosił dwudniową żałobę narodową w dniach 21-22 września. Natomiast prezydent Rudy Śląskiej Andrzej Stania ogłosił siedmiodniową żałobę w mieście.

źródło: https://pl.wikipedia.org/

Czytaj więcej