Czytasz: 78. rocznica spalenia Synagogi w Ustroniu

78. rocznica spalenia Synagogi w Ustroniu

W 78. rocznicę tego wydarzenia, w miejscu, gdzie onegdaj stała świątynia, odbyła się uroczystość zorganizowana przez Instytut Śląska Cieszyńskiego.

W trzecim tygodniu II Wojny Światowej - 15 września 1939 r., została spalona synagoga w Ustroniu. Jak co roku, w 78. rocznicę tego wydarzenia, w miejscu, gdzie onegdaj stała świątynia, odbyła się uroczystość zorganizowana przez Instytut Śląska Cieszyńskiego.

Wsparcie w organizacji uroczystości ofiarowała Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej – Dorota Wiewióra.

- Chcemy, by dzisiejsza uroczystość była nie tylko swoistą lekcją historii, ale również lekcją z historii. Bo historię nie tylko należy znać, o przeszłości nie tylko trzeba wiedzieć, ale przede wszystkim, wyciągać z niej wnioski. Dziś chcemy nie tylko przywracać pamięć o społeczności żydowskiej, ale również pokazać do czego prowadzi pogarda wobec życia ludzkiego, do czego prowadzi bierność wobec zła, jakie bywają skutki niebezpiecznych ideologii politycznych. Do jakiej tragedii może doprowadzić ksenofobia, szowinizm i antysemityzm. Nie możemy zapomnieć o okrucieństwie wojny, o zbrodniach, o tym, iż zabijano i gnębiono niewinnych ludzi z powodu wyznawania innej, odmiennej od reszty religii, bądź przynależności do innego narodu - powiedział w czasie uroczystości Prezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego Christian Jaworski.

Obok wspomnienia historii społeczności żydowskiej w Ustroniu, odmówione zostały modlitwy przez przedstawicieli Kościoła Rzymsko-Katolickiego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Zielonoświątkowego, a także Przewodniczącego Żydowskiej Gminy Wyznaniowej z Katowic. Uroczystościom towarzyszyła muzyka żydowska.

Ofiarami Holocaustu padło 77 ustrońskich Żydów, co stanowiło około 75% całej ówczesnej społeczności. Ich nazwiska zostały odczytane podczas wygłoszonego w czasie uroczystości apelu pamięci. Ostatni przedstawiciel ustrońskiej społeczności żydowskiej - Otto Windholz, zmarł w listopadzie 2015 r. Był on jednym z inicjatorów pomnika, stojącego dziś na miejscu spalonej synagogi.

We wrześniu 1939 r. spłonęła nie tylko synagoga w Ustroniu, ale także, m.in. świątynie żydowskie w Bielsku-Białej, Cieszynie i Skoczowie.

Obchody rocznicy spalenia synagogi organizowane są w Ustroniu od 2014 r. Po raz drugi organizatorem uroczystości jest Instytut Śląska Cieszyńskiego, który za jeden z celów funkcjonowania obrał przywrócenie pamięci o dorobku i historii społeczności żydowskiej zamieszkującej Ziemię Cieszyńską.


Autorem załączonych zdjęć jest Jakub Cisak.

Czytaj więcej