Czytasz: 75-latka oszukana "metodą na policjanta". Kobieta niemal straciła 35 tysięcy zł!

75-latka oszukana "metodą na policjanta". Kobieta niemal straciła 35 tysięcy zł!

75-letnia mieszkanka Bielska-Białej została oszukana metodą "na policjanta”

Do 75-latki zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta. Oszust przekonywał kobietę, że pracuje nad sprawą hakerów, kradnących oszczędności bankowe. Informował, że oszczędności zdeponowane na rachunku bankowym są zagrożone, a szajka oszustów rzekomo bez problemu dokonuje ich wypłat. Aby uwiarygodnić swoje działanie zalecał, by bez przerywania połączenia wybrać numer alarmowy i potwierdzić dane policjanta. Gdy tylko pokrzywdzona to uczyniła, od razu zgłaszał się mężczyzna, który potwierdzał przedstawioną przez fałszywego policjanta legendę.

Po chwili w słuchawce ponownie odezwał się głos tego samego "funkcjonariusza", który wypytywał o konta bankowe oraz zgromadzone na nich środki. Prosił też o numer konta i hasła do logowania. Kiedy kobieta przekazała mu dane do logowania, oszust przelał z jej konta kwotę 35 tys. zł. na swój rachunek bankowy.

Bielszczanka i jej mąż bardzo szybko zorientowali się, że mogli zostać oszukani, o czym natychmiast powiadomili policjantów. Błyskawiczne działanie śledczych z Bielska-Białej, którzy współpracowali w tej sprawie z policjantami zajmującymi się zwalczaniem cyberprzestępczości oraz funkcjonariuszami z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu katowickiej komendy wojewódzkiej, doprowadziły do zablokowania konta oszustów. Dzięki temu kobieta wkrótce odzyska oszczędności.

– Policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki! – przypomina policja.

Jak działają oszuści?

  • dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
  • rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,
  • utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,
  • kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.