Czytasz: 72. Rybnicka Piesza Pielgrzymka dotarła do Częstochowy

72. Rybnicka Piesza Pielgrzymka dotarła do Częstochowy

- „Świadectwo pielgrzyma” potrzebne jest w codziennym życiu - powiedział do pielgrzymujących abp Wiktor Skworc.

Arcybiskup wygłosił homilię podczas mszy dla uczestników najstarszej pielgrzymki w naszym regionie. W 72. Rybnickiej Pieszej Pielgrzymce, która dotarła w sobotę do Częstochowy uczestniczy ok. 3,5 tys. osób. 

- Ważne jest i przekonujące świadectwo pielgrzyma, który w czasie pielgrzymki zrozumiał, co znaczy ziemskie pielgrzymowanie i ku czemu prowadzi. Na świadectwo pielgrzyma czekają wasi bliscy, rodziny parafialne, czeka nasz Kościół. Już dzisiaj z tego miejsca za to świadectwo pielgrzyma dane w rodzinach, w parafiach, w środowiskach pracy i nauki, bardzo wam serdecznie dziękuję – podkreślił hierarcha.

W słowie do pielgrzymów arcybiskup nawiązał do obchodzonej w tym roku 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi; wspomniał też o drogocennej „sukience” nałożonej na jasnogórski obraz. Wskazał, że suknia i korony nie zastępują autentycznej relacji z Bogiem i Matką Bożą.

- Na te wszystkie gesty patrzymy ze zrozumieniem. Pozostają one jednak rzeczami, przedmiotami, klejnotami.

- Człowiek wiary jest też świadomy tego, że ważniejsza od rzeczy jest relacja – relacja bliskości i miłości, ostatecznie dar z siebie samego, dar dany Maryi w spotkaniu serc, w spotkaniu w przestrzeni miłości – podkreślił abp Skworc.

Arcybiskup porównał ludzkie życie do pielgrzymki, której sensem jest powołanie do świętości; pielgrzymowanie może być jedną z dróg do jej osiągnięcia, poprzez realizację „bożego planu” wobec każdego człowieka.

Rybnicka Pielrzymka 

 

Pierwszy raz z Rybnika na Jasną Górę poszło w 1945 r. trzech żołnierzy, którzy obiecali Matce Bożej, że jak przeżyją wojnę, podziękują jej za to w Częstochowie. Od tego czasu chodzili już co rok. Z czasem dołączali do nich kolejni pielgrzymi. W 1975 r. ich liczba po raz pierwszy przekroczyła tysiąc.

Pielgrzymowanie na Jasną Górę

 

W sumie w sierpniu w pieszych pielgrzymach na Jasną Górę przybędzie w sumie ponad 100 tys. pątników. W drodze jest już m.in. najliczniejsza, 10-tysięczna, pielgrzymka - 306. Warszawska Pielgrzymka Piesza. Trasa tej pielgrzymki liczy ok. 250 km, a wędrówka trwa dziewięć dni.

W najbliższych dniach, aż do 14 sierpnia, niemal codziennie na Jasną Górę będą docierać liczne pielgrzymki z prawie wszystkich polskich diecezji; w najliczniejszych idzie po kilka tysięcy osób. Kulminacja szczytu pielgrzymkowego nastąpi 14 sierpnia – w tym dniu w pieszych pielgrzymkach do miasta ma wejść ok. 24 tys. osób. Niewiele mniej, bo ponad 23 tys., ma dotrzeć do Częstochowy dzień wcześniej. 15 sierpnia pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - to jedno z największych pod względem liczby pątników wydarzeń religijnych na Jasnej Górze.

Kolejne pielgrzymki przybędą przed obchodzonym 26 sierpnia odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej - w tym roku jego obchody będą połączone z głównymi uroczystościami jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Czytaj więcej