Czytasz: Śląski Ogród Zoologiczny ma już 60 lat. Poznaj jego historię

Śląski Ogród Zoologiczny ma już 60 lat. Poznaj jego historię

7 września rozpoczną się obchody jubileuszu.

Dziś Śląski Ogród Zoologiczny ma 47 ha. Na jego terenie znajduje się 2 681 osobników reprezentujących 312 gatunków zwierząt. Zatrudnia 145 osób. Corocznie odwiedza je kilkaset tysięcy osób. Jak rozwijało się chorzowskie zoo?

POCZĄTKI

Wszystko zaczęło się w 1953 roku. Decyzję o stworzeniu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego podjęto na podstawie uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie. Budowę ogrodzenia, pierwszych dróg i obiektów na obszarze Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku rozpoczęto rok później. Wybrano też pierwszego dyrektora, którym został Tadeusz Bandur. Oficjalne otwarcie Ogrodu nastąpiło w 1958 roku.

INTENSYWNY ROZWÓJ

Pierwszy dyrektor pełnił później rolę konsultanta naukowego placówki przez osiem lat. W tym czasie chorzowskie ZOO intensywnie się rozbudowywało - powstawały wybiegi dla egzotycznych zwierząt. Jeszcze w roku otwarcia powstały budynki dla bawołów, niedźwiedzi brunatnych i himalajskich, lwów i panter, a także budynek ambulatorium weterynaryjnego. W 1960 roku pojawił się budynek Egzotarium, gdzie dziś przebywają małpy i gady.

Rok później oddano do użytku pomieszczenia dla antylop, takich jak kob leche i kudu wielkie. W 1965 roku powstał ogromny pawilon przeznaczony dla słoni i hipopotamów. W kolejnych latach wybudowano pomieszczenia dla tapirów, jeleni, addaksów, wielbłądów, lam, żyraf oraz antylop nilgau. Postawiono także dużą wolierę, w której można było oglądać różne gatunki ptaków drapieżnych, a ostatnio eksponowane są czaple.

KOTLINA DINOZAURÓW

W 1975 roku na terenie ZOO stworzono tzw. skalną kotlinę dinozaurów. Na podstawie szczątków kopalnych, które odnajdywano w latach 1963-1971 na Pustyni Gobi zrekonstruowano naturalnej wielkości modele dinozaurów. Na jej terenie można zobaczyć 16 osobników należących do 7 gatunków wielkich wymarłych gadów. W czasie powstawania ekspozycji, prezentowane w niej modele były pierwszymi rekonstrukcjami nowo odkrytych i poznanych gatunków. Oryginalne szczątki tych gadów można podziwiać dziś w Zakładzie Paleozoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

DALSZE DZIAŁANIA

Do końca lat 70-tych do użytku oddano także pomieszczenia dla tygrysów, pum oraz panter śnieżnych. Wybudowano pawilon akwarium, jak również pawilon, w którym przebywają obecnie różne gatunki papug. W latach 80-tych na terenie ZOO przybyły między innymi pomieszczenia dla osłów, kułanów, gwanako oraz budynek, w którym obecnie mieści się dyrekcja ogrodu.

Od lat 90-tych powstały kolejne pomieszczenia i wybiegi dla zwierząt, m.in. nowoczesne domki dla flamingów oraz lemurów, w których zwierzęta te spędzają okres zimowy, a także dwie duże woliery dla ptaków drapieżnych, ibisów i ślepowronów. Uruchomiono także Mini ZOO, cieszące się dużym zainteresowaniem dzieci, które mogą w nim zobaczyć króliki, świnki morskie, kozy, czy owce.

Z okazji jubileuszu 60-lecia zaplanowano trzydniowe świętowanie. Oficjalne uroczystości z udziałem zaproszonych gości z Polski i zagranicy odbędą się w piątek, 7 września. Tego dnia w Skalnej Kotlinie Dinozaurów o godzinie 17:00 odbędzie się koncert zespołu Dwie Korony.

W sobotę, 8 września, w tym samym miejscu zaplanowano wydarzenia z akcentami kultury chińskiej m.in. ceremonię parzenia chińskiej herbaty, pokazy taiji i warsztaty tańca z wachlarzami, a także wróżby chińskie. Świętowanie Jubileuszu zakończy się w niedzielę, specjalnie przygotowanymi grami i zabawami dla dzieci.