Czytasz: 45 lat Farmacji SUM
Uroczyste obchody jubileuszu 45-lecia Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu.

Jubileuszowe uroczystości 45-lecia Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu, które odbyły się w piątek 21 bm.  prowadziła dziekan wydziału, prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk.

- Jubileusz 45-lecia wydziału to ważne święto dla społeczności akademickiej naszego uniwersytetu, święto, które stanowi podsumowanie pewnego etapu rozwoju wydziału. Patrząc na ostatnie 45 lat nie mam wątpliwości, że wydział nie tylko przeszedł ogromną metamorfozę, ale wręcz dokonał olbrzymiego skoku do przodu - stwierdził prof. Przemysław Jałowiecki, rektor SUM.

Podczas jubileuszu goście mogli również obejrzeć krótki film o historii śląskiej uniwersyteckiej farmacji. Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego powołany został 1 lipca 1971 roku. W latach 1971-1973 korzystał z bazy lokalowej ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu-Rokitnicy.

Od 1 października 1973 roku główna siedziba Wydziału Farmaceutycznego została przeniesiona do budynku przy ul. Jagiellońskiej 4 w Sosnowcu.

W roku 2010 w bezpośrednim sąsiedztwie budynku na ul. Jedności 8 rozpoczęto budowę kampusu nowego Wydziału Farmaceutycznego. Uroczyste otwarcie  odbyło się  14-15 października 2013 r.

Jak jest obecnie?

Ponad 1400 studentów, 200 pracowników i 7300 absolwentów, z których wielu pełni najwyższe funkcje w samorządzie aptekarskim, instytucjach i firmach farmaceutycznych – tak dziś przedstawia się Wydział
Farmaceutyczny,  jeden z największych w kraju. 
Ma do dyspozycji nowoczesny i przestronny kampus przy ul. Jedności 8 oraz Centrum Dydaktyczne, które pozwalają na kształcenie na najwyższym poziomie.

Uświetnieniem obchodów 45-lecia była Konferencja Naukowo-Szkoleniowa, nosząca tytuł: „Postępy w diagnostyce laboratoryjnej i farmakoterapii”. Gościem specjalnym jubileuszu był prof. Robert A. Schwarz.

Czytaj więcej