Czytasz: 300-lecie Koronacji Cudownego Obrazu: ponowiono śluby [zobaczcie zdjęcia]

300-lecie Koronacji Cudownego Obrazu: ponowiono śluby [zobaczcie zdjęcia]

Podczas mszy, będącej głównym punktem obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, jej uczestnicy ponowili Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.

Śluby to modlitwa w formie przyrzeczenia, autorstwa Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Powstały w roku 300-lecia lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza jako swoisty program odnowy życia religijnego i moralnego narodu.

Papież Franciszek dziś z przesłaniem dla Jasnej Góry

 Śluby zawierają m.in. zobowiązanie do ochrony życia, nierozerwalności małżeństwa, umacniania rodziny, dbałości o pokój, sprawiedliwość, dobre współżycie sąsiedzkie i społeczne oraz walki ze społecznymi przywarami: lenistwem, lekkomyślnością, marnotrawstwem, pijaństwem i rozwiązłością. Ponowienie ślubów poprzedził i zakończył w sobotę dźwięk jasnogórskich fanfar.

Zdjęcia: Michał Cieśla

Tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego kardynał Wyszyński napisał podczas swego uwięzienia przez komunistyczne władze w Komańczy – między 29 października 1955 r. i 28 października 1956 r. W trakcie rocznego internowania w tym miejscu prymas napisał też m.in. Wielką Nowennę Tysiąclecia, przygotowujące Polskę do obchodów 1000-lecia chrztu.

Słowa odczytane na Jasnej Górze pod jego nieobecność 26 sierpnia 1956 r., w obecności około miliona wiernych, nawiązywały do Ślubów Lwowskich, które złożył w czasie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz, oddając cały naród w opiekę Matce Bożej. Śluby odczytał wówczas bp Michał Klepacz; na pustym fotelu nieobecnego prymasa Wyszyńskiego położono kwiaty.

 W 2012 r. na dziedzińcu przed kaplicą Matki Bożej zawieszono tablicę z pełnym tekstem Jasnogórskich Ślubów Narodu złożonych 26 sierpnia 1956 r. Inicjatorem jej powstania był Instytut Prymasa Wyszyńskiego, który obchodzi w tym roku 75-lecie powołania.

Podczas mszy  generał zakonu paulinów O. Chrapkowski wezwał Polaków do modlitwy o mądrość i jedność, aby potrafili różnić się, ale mądrze, uczciwie i z troską o naród.

W uroczystościach jasnogórskich uczestniczą przedstawiciele władz państwowych, wśród nich prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a ze strony władz kościelnych m.in. episkopat Polski.

Mszy przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak.

"Maryja z jasnogórskiego wizerunku, tak bliska każdemu Polakowi, jest przede wszystkim matką. Matko, przyjdź do nas – tak przed 60 laty wołali wierni zgromadzeni u stóp klasztoru" - powiedział w powitaniu generał zakonu paulinów, nawiązując do złożonych wówczas w Częstochowie Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego.

Główne obchody 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami odbywają się w przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

Koronacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej papieskimi koronami odbyła się na Jasnej Górze 8 września 1717 roku. Było to pierwsze takie wydarzenie na świecie poza Rzymem. Zgromadziło ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. (PAP)

Czytaj więcej