Czytasz: 12 tysięcy zniczy – nowy rekord akcji "Podaruj znicz na Kresy"

12 tysięcy zniczy – nowy rekord akcji "Podaruj znicz na Kresy"

02:38
Akcja jest już zakończona, teraz trwa liczenie zniczy. Na stan obecny liczba zniczy wynosi 12 tysięcy. To nowy rekord, jak podają organizatorzy.

Przypomnijmy, w zbiórkę zniczy, organizowaną od 10 lat przez miasto Bytom i stowarzyszenie Wspólnota Polska, co roku angażują się szkoły, instytucje, przedsiębiorcy i osoby prywatne w wielu polskich miastach (m.in. w Katowicach, Zabrzu, Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Raciborzu, Opolu). Wspierają ją też środowiska polonijne w Londynie i na Zaolziu.


W tym roku do zbiórki dołączyły takie instytucje jak: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Instytut Pamięci Narodowej i Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.


Rok temu udało się zebrać 7 tysięcy zniczy. Już wiadomo, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Zatem, do ciężkiej pracy szykują się już wolontariusze, którzy muszą je poukładać i spakować do kartonów. Konwój ze zniczami wyruszy na Ukrainę 28 października.


Znicze palone będą na opuszczonych, polskich grobach na Wschodzie. Wolontariusze akcji pojawią się na cmentarzach w miastach partnerskich Bytomia: w Drohobyczu, a w tym roku po raz pierwszy także w Żytomierzu. Będą też m.in. w Stryju, Truskawcu, Borysławiu, Latyczowie, Łanowicach i Samborze.


Od ubiegłego roku w dniu Wszystkich Świętych zapalamy też znicze na Cmentarzu Janowskim we Lwowie – mówi Alicja Brzan-Kloś - koordynatorka akcji. Nieprzypadkowo, bo od wielu lat staraliśmy się o pozwolenie na budowę Domu Polskiego we Lwowie. Udało się. Rok temu wmurowano kamień węgielny pod fundamenty tej placówki.

Akcja jest okazją nie tylko do zapalenia symbolicznej lampki na opuszczonych, polskich grobach. Wolontariusze organizacji polonijnych i harcerze również je porządkują.

Czytaj więcej