Czytasz: Znikną karetki pogotowia z lekarzem na pokładzie!

Znikną karetki pogotowia z lekarzem na pokładzie!

1 września w Rybniku i Rydułtowach zlikwidowane zostaną karetki specjalistyczne, a załogi ambulansów zmniejszone zostaną z 3 do 2 osób. Dlaczego?

1 września z Rybnika i Rydułtów znikną karetki pogotowia typu "S" - czyli te, na których pokładzie jest lekarz. Wszystko przez zmiany w systemie ratownictwa medycznego.

Karetki typu "S", czyli specjalistyczne, zmienią się w karetki typu "P", czyli podstawowe. Oznacza to, że w miejsce ambulansu reanimacyjnego, z lekarzem na pokładzie, pojawią się karetki z pielęgniarkami lub ratownikami medycznymi. Ponadto, zmniejszona zostanie załoga ambulansu: z trzech do dwóch osób.

W wyniku zmiany przepisów, zwiększy się również zakres zadań, jakie będą mogli wykonywać ratownicy medyczni. Jak wynika z oficjalnych komunikatów, rewolucja w systemie ratownictwa medycznego wynika z problemów kadrowych - brakuje wystarczającej liczby lekarzy, którzy mogliby pracować w karetkach typu "S". Nie brakuje jednak głosów, że przyczyną zmian są... oszczędności.

Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego, uspokaja mieszkańców Rybnika i powiatu wodzisławskiego: - Te zmiany nie wydłużą czasu dojazdu karetki do pacjenta, nie pogorszą też jakości obsługi przez zespół ratowniczy - zapewnia. I dodaje, że 1 września uruchomione zostaną cztery dodatkowe ambulanse typu "P", dzięki czemu w województwie śląskim będzie już 160 karetek pogotowia.

Czy jednak dwie osoby na pokładzie karetki pogotowia wystarczą w przypadku poważnych obrażeń, a załoga pozbawiona lekarza poradzi sobie ze skomplikowanym urazem - dowiemy się we wrześniu...

źródło: rybnik.com.pl

 

Czytaj więcej