Czytasz: Marian Dziędziel mówi: "Nie truj sąsiada!" (ZOBACZ SPOT)

Marian Dziędziel mówi: "Nie truj sąsiada!" (ZOBACZ SPOT)

Znany aktor w kampanii przeciw smogowi. Spot zaprezentowano w środę w Rybniku.

Drugi etap kampanii ws. ograniczania niskiej emisji i promocji efektywności energetycznej rozpoczęły gminy subregionu zachodniego woj. śląskiego. W spocie zachęcającym mieszkańców do walki ze smogiem w ich najbliższym otoczeniu występuje m.in. Marian Dziędziel.

Alarm smogowy! Nie ma czym oddychać

Subregion zachodni to jeden z czterech subregionów woj. śląskiego. Działający na jego terenie Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego (ZGiPSZ) współtworzy 28 samorządów, m.in. miasta Jastrzębie Zdrój, Rybnik i Żory. W subregionie mieszka ok. 640 tys. osób, a znajdująca się tam aglomeracja rybnicka to jedno z miejsc regionu, gdzie szczególnie zimą oddycha się bardzo zanieczyszczonym powietrzem.

Przyczyną jest głównie smog, efekt przede wszystkim tzw. niskiej emisji. To efekt spalania w prymitywnych, głównie domowych paleniskach, paliw niskiej jakości, czasem odpadów. Aby temu przeciwdziałać, już w ub. roku ZGiPSZ przygotował we współpracy z urzędem marszałkowskim finansowanie i realizację modelowej kampanii na rzecz ograniczania niskiej emisji i promocji efektywności energetycznej w tej części województwa – pod hasłem "Gmina z (dobrą) energią!”

Smog już zabija. Sprawdź, gdzie jest dzisiaj

Byli już Pieczka i Rezigiusz

Warta ponad 400 tys. zł kampania od października 2016 r. do maja br. edukowała o niskiej emisji i związanych z nią zagrożeniach (w sezonie grzewczym) i informowała o zapobieganiu niskiej emisji oraz o związanych z tym możliwościach technologiczno-inwestycyjnych (w okresie inwestycyjnym). W spotach pod hasłem „Nie truj sąsiada” wystąpili aktor Franciszek Pieczka, a także youtuber Rezigiusz.

Wraz z rozpoczęciem obecnego sezonu grzewczego przygotowano kolejny spot - z udziałem Mariana Dziędziela, a także zespołu Tabu. Zaprezentowano go w środę w Rybniku i opublikowano tego dnia w mediach społecznościowych. Przesłaniem jest zwalczanie cichego przyzwolenia społecznego i zachęcanie do wyraźnego sprzeciwu wobec ogrzewania domów najgorszymi paliwami czy spalania śmieci. Spot, podobnie jak poprzednie, nakłania do wieszania na bramach, drzwiach takich sąsiadów jednej z zawieszek – dostępnych do pobrania i wydrukowania na stronie: gminazenergia.pl

Z czego składa się smog? I dlaczego nam szkodzi?

Gmina z (dobrą) energią

Ponadto w ostatnich tygodniach większość samorządów biorących udział w projekcie „Gmina z (dobrą) energią” przy współpracy z firmy Airly instalowała czujniki jakości powietrza (np. 28 czujników w Rybniku). Gminy prowadziły też szkolenia dla samorządowców, liderów lokalnych i nauczycieli, a ponad 170 ich placówek edukacyjnych bierze udział w konkursie edukacji antysmogowej.

Nie truj sąsiada! - Siekiera w domu musi być. Feat. Marian Dziędziel & Tabu

 

Aby zapewnić mieszkańcom dostęp do informacji na temat niskiej emisji, efektywnego ogrzewania, odnawialnych źródeł energii oraz budownictwa energooszczędnego, we wszystkich gminach uruchomiono serwisy informacyjno-edukacyjne m.in. z materiałami edukacyjne oraz narzędziami, jak kalkulator efektywności czy poradnik efektywnego budownictwa.

Miasta subregionu przyznają, że smog jest jednym z ich największych problemów, np. w poprzednim sezonie grzewczym rybnicka stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska często pokazywała najwyższe w regionie wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10, jednego z głównych składników smogu. W lutym br. notowano tam chwilowe wskazania powyżej 1000 mikrogramów na metr sześc. Oznaczało to dwudziestokrotne przekroczenie dobowej normy.

W ostatnich dniach jakość powietrza na terenie woj. śląskiego była zmienna. Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach w ujęciu miesięcznym, poziom dopuszczalny wartości pyłu zawieszonego PM10 (50 mikrogramów na m sześc. średniodobowo) był dotąd w listopadzie przekroczony na stacji w Katowicach przez pięć dni, na stacji w Gliwicach przez osiem dni, na stacji w Rybniku – przez dziewięć, a na stacji w Wodzisławiu Śląskim – przez 11.

(PAP)

Czytaj więcej