Czytasz: Uniwersytet areną esportu!

Uniwersytet areną esportu!

00:33
Dziś odbył się pierwszy w Polsce uczelniany turniej esportowy. Prorektor uczelni zdradził przy okazji plany wobec sportu elektronicznego na Uniwersytecie Śląskim.

EduEsportsCup to turniej, w którym studenci śląskiej uczelni wyższej zmierzyli się w grę Counter Strike: Global Offensive z reprezentacją uczniów z Bielska Białej - drużyną Ferox. Dzisiejsze finały zawodów w popularnego CS’a komentował profesjonalny caster, Maciej “Sawik” Sawicki.

- Uczelnia wyższa nie jest naturalnym środowiskiem dla gier komputerowych i esportu. Dzisiejszy turniej pokazuje jednak kierunek, w którym rozwija się esport w Polsce. Otwiera to nowe możliwości i wydaje mi się, że w ten sposób możemy pokazać, że Counter Strike to nie tylko strzelanie do siebie, ale także rywalizacja, która niczym się nie różni od tej w tradycyjnych rozgrywkach sportowych - tłumaczy caster.

Zobacz wideo

EMOCJE JAK NA BOISKU

Turniej rozegrany w uniwersyteckiej auli zgromadził tłum fanów gier komputerowych. Jedną z nich była Kamila, która na co dzień gra w League of Legends. Jej zdaniem, emocje, które doświadczyła podczas rozgrywek bez wahania można porównać do tych rozgrywanych na murawie boiska.

- Najfaniej ogląda się to jak zawodnicy w najtrudniejszych momentach ściskają mocno myszki. Mimo tego, że nie biegają po boisku, to widać po nich, że wkładają ogromny wysiłek w zawody. Niektórzy mówią, że esport nie jest sportem, ponieważ tak jak szachy nie wymaga ruchu. Wbrew pozorom zawodnicy muszą się skupić i podejmować szybkie decyzje - tłumaczy Kamila.

>> CZYTAJ: ESPORTOWCY TO ATLECI. CYBERATLECI <<

Zwycięzcą pierwszego turnieju esportowego na uczelni została drużyna licealistów.

PRZYSZŁOŚĆ ESPORTU NA UNIWERSYTECIE

Przypomnijmy, że na naszym portalu pisaliśmy o utworzeniu pierwszej Ogólnopolskiej Akademickiej Ligi Esportowej.

>> CZYTAJ: GRY KOMPUTEROWE NA WF-IE? <<

Wówczas zapytaliśmy Aleksandra Fangora, prezesa AZS-u Uniwersytetu Śląskiego, o to, czy istnieje szansa pojawienia się esportu jako osobnej dyscypliny sportowej. Pomimo negatywnej odpowiedzi, dzisiejsze oświadczenie prorektora UŚ sprawiło, że wielu przyszłych żaków zainteresowanych grami komputerowymi może z nadzieją patrzeć na Uniwersytet. Profesor Andrzej Noras zapowiedział, że w przyszłości będzie przygotowywany kierunek studiów poświęcony esportowi. Dzięki temu będzie mogła powstać nowa generacja graczy, która być może prześcignie “Złotą Piątkę”, czyli drużynę Virtus.Pro.

Czytaj więcej