Czytasz: Biodro z drukarki. Sukces lekarzy z Zabrza.

Biodro z drukarki. Sukces lekarzy z Zabrza.

Pacjentka uratowana przed niepełnosprawnością dzięki endoprotezie 3D.

Unikalny zabieg wszczepienia 78-letniej kobiecie tytanowego implantu stawu biodrowego, po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono w Szpitalu Miejskim w Zabrzu. Protezę zaprojektowano i wydrukowano w technologii 3D specjalnie dla tej pacjentki.

- U osób w wieku ok. 80. roku życia rzadko wykonuje się tego typu zabiegi ze względu na możliwość powikłań oraz niebezpieczeństwo związane ze znieczuleniem - przyznał dr n. med. Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu. - Dla naszych fachowców to nie problem, od lat specjalizujemy się w tego typu zabiegach - dodał.

Operację przeprowadził dr Marek Hawranek, kierownika Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej zabrzańskiego szpitala, kierujący zespołem chirurgów i ortopedów.

Dr Hawranek to wykształcony w USA, jeden z najbardziej doświadczonych ortopedów w kraju, specjalizujący się we wszczepieniach endoprotez.

Pacjentka, pani Bożena Stachurska z Tarnowa, która wcześniej w ogóle nie chodziła, przyszła na konferencję prasową o kulach. Przed 15 laty po raz pierwszy wszczepiono jej endoprotezę. W ubiegłym roku doszło u niej do złamania okołoprotezowego biodra ze zwichnięciem. Operacja w innym ośrodku okazała się nieskuteczna.

- Chodziłam o kuli albo o chodziku i tyle, z trudem udawało mi się coś zrobić - mówiła pani Bożena..

Operację przeprowadzono 31 stycznia.

- Pacjentka powiedziała mi przed operacją, że nie chce tak żyć, że jest za młoda, by jeździć na wózku. Nie miałem wyjścia, musiałem pomóc - żartował doktor Hawranek.

U pani Bożeny stwierdzono nie tylko obluzowania dotychczasowej endoprotezy, ale także cechy infekcji stawu oraz znaczne zaniki i skrajnie duże ubytki kości miednicy.

-  Nowy implant należałoby zakotwiczyć właśnie w kości miednicy. Niestety, obszar ten objęty był poważnymi defektami i ubytkami kości sięgającymi blisko od 41 do 89 proc. Żadna z dostępnych na rynku medycznym tradycyjnych endoprotez rewizyjnych nie była zaprojektowana do pokrycia tak dużych ubytków  - wyjaśnił dr Hawranek.

Lekarze z Zabrza zdecydowali więc o leczeniu etapowym.  Po pierwszej operacji czasowo pozostawiono staw bez implantu. Chorej zaaplikowano do stawu antybiotyk w postaci wchłaniających się granulek.  Od tego czasu pacjentka nie mogła chodzić, pozostawała pod opieką osób bliskich.

 

Zdecydowano o wysłaniu obrazów tomografii komputerowej do ośrodka Materialise w Belgii, który specjalizuje się w projektowaniu i tworzeniu implantów kości i stawów. Tam opracowano najpierw komputerowy projekt, który został przesłany do Zabrza w celu konsultacji. Następnie Belgowie wydrukowali w technologii 3D implant sztucznego stawu biodra z polipropylenu, a następnie gotową indywidualną endoprotezę stawu biodrowego wykonaną całkowicie z tytanu, również w technologii 3D.

Endoproteza ta podczas ostatecznej operacji implantacji, dzięki dopasowaniu przestrzennemu, idealnie wkomponowała się w istniejące ubytki kości miednicy. Co ważne, implant został osadzony bez użycia cementu kostnego. Zamiast tego zakotwiczono go trzynastoma wkrętami kostnymi, co dało możliwość osteointegracji do naturalnej kości pacjentki.

- Tlen zawarty w tkance kostnej stworzy na powierzchni tytanowego wszczepu warstwę dwutlenku tytanu, na której będzie się odkładać się nowa, mineralizująca się tkanka kostna tworząca właściwe mocowanie implantu - wyjaśnił dr Hawranek.

Rehabilitacja przebiega prawidłowo, pacjentka uczy się teraz chodzić z nową protezą.

- Jestem dumny z naszych chirurgów i ortopedów. Nowoczesna endoprotezoplastyka jest, obok ginekologii i położnictwa, znakiem firmowym naszej placówki – mówi dr n. med. Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

- Ale chyba bardziej od zastosowanej technologii cieszę się, że pomogliśmy osobie blisko 80-letniej. Nasza operacja pokazała, że tacy pacjenci nie są skazani na wózek inwalidzki,  nawet w przypadku bardzo poważnych ubytków kości - dodał.

 

Czytaj więcej