Czytasz: Najpiękniejsze śląskie betlyjki

Najpiękniejsze śląskie betlyjki

01:59
Ręcznie wykonywane szopki były nieodzowną świąteczną dekoracją domów, stopniowo jednak wypieraną przez choinkę.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowuje się do wystawy Ślonsko Betlyjka.


Z tej okazji rozmawialiśmy z Anną Grabińską-Szczęśniak, kuratorem wystawy, która pokazała nam kilka śląskich szopek, jeszcze przed oficjalną ekspozycją i wyjaśniła, czym różnią się od tych krakowskich i góralskich.

Zobacz najpiękniejsze śląskie betlyjki. Oto najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe:

Mimo upowszechnienia produkcji masowej, w wielu śląskich domach przetrwał zwyczaj własnoręcznego wyrobu betlejek – ludowych arcydzieł. Zazwyczaj niewielkich rozmiarów, statyczna, tworzona w oparciu o przekaz ewangeliczny, śląska betlejka składa się zwykle z drewnianej konstrukcji przypominającej szałas oraz z figur.

Jej centralny punkt stanowi żłóbek z Dzieciątkiem, przy którym czuwają Maryja i Józef. Towarzyszą im Trzej Królowie, pastuszkowie oraz zwierzęta – najczęściej owce, osiołek, wół, rzadziej wielbłąd.

Na wystawie Ślonsko betlyjka zaprezentowane zostaną betlejki ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, z których najstarsza została wykonana na przełomie XIX i XX wieku, a najmłodsze – w latach 90. ubiegłego stulecia.


SZOPKI KRAKOWSKIE I GÓRALSKIE

Zobaczymy także, dla porównania, kilka szopek przygotowanych przez górali oraz szopkę krakowską. Będą to stajenki z figurami struganymi w drewnie i polichromowanymi, szopki ze słomy, papieru, gipsu, betlejki stojące i wiszące, szopki świecące i grające. Przedstawione zostaną w aranżacji ręcznie malowanych panoram.


Wystawa zostanie zaprezentowana w przestrzeni stałej wystawy etnograficznej Z życia ludu śląskiego w XIX–XX wieku i potrwa od 15 grudnia br. do 2 lutego 2017 roku. Uzupełniona zostanie o zbiory nawiązujące do przygotowań świątecznych i Wigilii.

Czytaj więcej