Czytasz: Pierwszy rekord już za nami. Smog przekroczył 1000 procent!

Pierwszy rekord już za nami. Smog przekroczył 1000 procent!

Żory w czwartek stały się śląską stolicą smogu. Poziom PM 2,5 wyniósł tu o poranku 1308 proc.

O problemie zdążyliśmy już nieco zapomnieć, wraca jednak z dużą siłą. Smog, bo o nim mowa, znów mocno da się we znaki mieszkańcom województwa śląskiego. W czwartek rano stacje pomiarowe pokazały przekroczenia wartości dozwolonych. Pył zawieszony PM 2,5 w Żorach wynosił aż 1308 proc. (PM 10 był tu na poziomie 944 proc.).

Gdzie oddycha się najgorzej?

Nie lepiej było m.in. w stolicy województwa. „Czerwone lampki” zaświeciły się także w Gliwicach, Tychach i Rybniku. Wszędzie tu - jak od rana informował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska - stan powietrza zakwalifikowano jako „bardzo zły”.

Jak się chronić?

Co robić w takiej sytuacji? Lekarze mówią wprost: - Najlepiej pozostać w domu -. Gdy musimy już wyjść, warto szybko załatwić sprawy i zabrać ze sobą maskę antysmogową. Można je kupić w aptekach. - Smog największe zagrożenie powoduje dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci – przestrzegają lekarze.

Jakie choroby wywołuje smog?

Przed smogiem ostrzega także Organizacja Zdrowia (WHO). Alarmuje: skażenie środowiska naturalnego jest przyczyną 15–20 proc. wszystkich przedwczesnych zgonów. A według Raportu Europejskiej Agencji Środowiska, w 2013 roku w 41 europejskich krajach tylko zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym przyczyniło się do przedwczesnej śmierci ponad 460 tysięcy osób.

Co powoduje smog? Lista chorób jest naprawdę długa. Od nieodczuwalnych zmian fizjologicznych i oddziaływania na układ nerwowy począwszy, przez powodowanie problemów z układem oddechowym i podrażnień oczu, nosa, gardła, aż po nowotwory złośliwe.

CZYTAJ TAKŻE: NIE MA CZYM ODDYCHAĆ!

Czytaj więcej