Czytasz: Pierwszy przewodnik po tarnogórskich zabytkach UNESCO!

Pierwszy przewodnik po tarnogórskich zabytkach UNESCO!

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wydało przewodnik turystyczny, opisujący pogórnicze zabytki Tarnowskich Gór, które znalazły się na liście UNESCO.

To pierwsza taka publikacja po wpisaniu ich na Listę światowego dziedzictwa w lipcu.

Rzecznik SMZT Grzegorz Rudnicki poinformował PAP, że przewodnik autorstwa Zbigniewa Pawlaka i Mieczysława Filaka zawiera opis i zdjęcia 28 atrybutów wchodzących w skład wpisu, a także mapę z dokładną ich lokalizacją.

- W przewodniku czytelnicy znajdą informacje o historii Tarnowskich Gór, o zastosowanej tu myśli technicznej, wydobyciu metali, systemach odwadniania, dostarczania wody pogórniczej do celów spożywczych, a także Wyjątkowej Powszechnej Wartości wpisu, czyli tych elementach unikatowości, które wyróżniają ten obiekt spośród innych, będących już na Liście światowego dziedzictwa UNESCO - wskazał Rudnicki.

Decyzja o wpisaniu zabytków Tarnowskich Gór na Listę UNESCO zapadła w lipcu w Krakowie, podczas obywającej się tam 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. "Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" to 15. polski obiekt na tej liście i pierwszy w woj. śląskim.

Wpis obejmuje pozostałości po dawnych kopalniach - wyrobiska i szyby górnicze, wyjątkowy w skali świata system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego - w sumie 28 obiektów.

Prace nad informatorem ruszyły krótko po ogłoszeniu, że obiekty Tarnowskich Gór znalazły się na najbardziej prestiżowej liście zabytków. Przewodnik wydało z własnych środków SMZT, którego przedstawiciele przygotowali wniosek do UNESCO. Publikację można zakupić w siedzibie Stowarzyszenia, a także w sklepiku z pamiątkami na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra. Przewodnik jest dostępny także w wersji niemieckiej i angielskiej.

autor: Krzysztof Konopka

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje