Czytasz: Opole: słynny festiwal przenosi się do stolicy piosenki!

Opole: słynny festiwal przenosi się do stolicy piosenki!

Dlaczego festiwal przez lata kojarzony z Wybrzeżem trafił na Górny Śląsk? Tegoroczny, 26. Yach Film Festiwal, określany mianem święta polskich wideoklipów, po raz pierwszy odbędzie się Opolu!

Gospodarzem wydarzenia będzie Muzeum Polskiej Piosenki - poinformował we wtorek dyrektor MPP Jarosław Wasik.

Do tej pory festiwal był organizowany w Bydgoszczy i Gdańsku. Decyzję o jego przeniesieniu do Opola podjął twórca przeglądu - Yach Paszkiewicz - reżyser i autor teledysków.

Na pytanie PAP, dlaczego festiwal przez lata kojarzony z Wybrzeżem trafił na Górny Śląsk, Jarosław Wasik odpowiedział, że jest to m.in. efekt wizyty Paszkiewicza w nowo otwortym Muzeum Piosenki Polskiej, które zachwyciło artystę swoimi możliwościami.

- Do tej pory w kraju nie było miejsca dedykowanego piosence. Utworzenie naszego muzeum diametralnie zmieniło sytuację. Mamy doskonałe i nowoczesne pomieszczenia dostosowane do korzystania z multimediów, dzięki czemu można w profesjonalny sposób eksponować wideoklipy. Z drugiej strony liczymy na wzbogacenie naszych zbiorów o najwartościowsze teledyski, z których część z pewnością przejdzie do historii polskiej muzyki - wyjaśnił Wasik.

Punktem kulminacyjnym trzydniowego wydarzenia, które rozpocznie się w piątek, będzie konkurs, w trakcie którego o tytuł najlepszego teledysku będą konkurowały produkcje powstałe w ciągu 12 miesięcy poprzedzających festiwal. Nagrodą główną przyznawaną w konkursie jest Grand Prix za najlepszy teledysk 2017 roku. Przyznane zostaną także wyróżnienia w kategoriach: reżyseria, montaż, zdjęcia, scenariusz, plastyczna aranżacja przestrzeni, kreacja aktorska, animacja oraz Drewniany Yach. Do tegorocznego przeglądu zgłoszono 278 klipów.

W jury tegorocznego festiwalu zasiądą: Yach Paszkiewicz, Jan Komasa, Łukasz Rusinek i Tomasz Żąda. W programie, oprócz pokazu teledysków nominowanych do Yachów oraz głosowania publiczności, przewidziano panel dyskusyjny z twórcami hip-hopu, nocne zwiedzanie MPP i adresowane do najmłodszych warsztaty tworzenia teledysków. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

Czytaj więcej