Czytasz: Nocny maraton w NOSPR
4 koncerty, wernisaż wystawy zdjęć oraz wystawa instrumentów muzycznych.

Wzorem ubiegłych lat Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach włącza się w obchodzoną z 20 na 21 maja Noc Muzeów. Odbędą się 4 koncerty (3 w sali koncertowej, 1 w sali kameralnej), wernisaż wystawy zdjęć oraz wystawa instrumentów muzycznych prezentowana w foyer NOSPR.

KONCERT

Na początku, jeszcze późnym popołudniem (o 17:00) rozpocznie się koncert dzieci uczących się grać na skrzypcach metodą Suzuki. Młodzi skrzypkowie, w wieku 3-16 lat, przyjadą do NOSPR z różnych części Polski. W programie koncertu znajdą się utwory między innymi Bacha, Vivaldiego, Schumanna, Szostakowicza i Suzuki. Będą to występy solowe, kameralne oraz grupowe.

Pod koniec koncertu na estradzie sali koncertowej zagrają wszyscy uczestnicy – aż 150 dzieci. Gościem specjalnym koncertu będzie Antoni Ingielewicz, 16-letni uczeń Instytut Suzuki w Gdańsku, zdobywca wielu nagród i wyróżnień, który jako solista występował już z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą.

O 21:30 w sali koncertowej NOSPR wykonany zostanie koncert na dziesięć waltorni „War Horns” Pawła Pudło. Instrument ten wybrany został przez kompozytora nieprzypadkowo. W muzyce symbolizuje odwagę, majestat, bohaterstwo i melancholię. Od tysiącleci waltornie, wykorzystywane były w celu komunikacji podczas bitew i polowań.

A wojna jest zawsze polowaniem... na ludzi. Posługując się instrumentem sygnałowym, autor chce zwrócić uwagę odbiorców i przypomnieć jak wielką tragedią jest wojna, jakie są jej konsekwencje i że Pokój jest najwyższym dobrem ludzkości. Muzyka opowiada o ważnych wydarzeniach w historii ludzkości.

To refleksja nad wojną, która jest powtarzalnym procesem dziejów. Unaocznia cierpienia ludności cywilnej, potępiając wojnę w ogóle. Premiera utworu "War Horns" odbyła się 23 sierpnia 2015 roku w Gdańsku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W Noc Muzeów pod batutą Alexandra Humali zagrają waltroniści NOSPR.

O godzinie 22:00 dwa koncerty – nocne maratony. W sali koncertowej Noc Wieniawskiego - nocny maraton skrzypcowy uczestników XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wystąpią uczestnicy Konkursu: Anna Malesza, Amelia Maszońska, Celina Kotz i Robert Łaguniak oraz akompaniujący pianiści Joanna Zathey-Wójcińska, Michał Francuz, Hanna Holeksa. W programie utwory H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego, L. van Beethovena, E. Griega, N. Paganiniego, M. Ravela, F. Kreislera, C. Francka.

Noc z Philipem Glassem

W sali kameralnej w tym czasie przez ponad 3 godziny rozbrzmiewać będzie muzyka Philipa Glassa z okazji 80. rocznicy urodzin kompozytora. Ten amerykański kompozytor zaliczany jest do najważniejszych przedstawicieli minimal music, choć sam, jak mówi, nigdy nie zgadzał się z takim określeniem dla swojej sztuki. Mottem przewodnim Nocy z Philipem Glassem będą słowa kompozytora na temat dzisiejszej nieumiejętności słuchania:

- Problem ze słuchaniem jest taki, że nie słuchamy. Tak dużo hałasu rozbrzmiewa w naszych głowach, że nie jesteśmy w stanie nic usłyszeć - mówi artysta.

 - Koncert będzie okazją do usłyszenia muzyki Glassa w jej kameralnej odsłonie, a pomogą nam w tym świetne wykonania Kwartetu Śląskiego, koncertmistrza grupy wiolonczel NOSPR Adama Krzeszowca, saksofonisty Bartłomieja Dusia oraz na fortepianie Dominiki Maszczyńskiej, Huberta Salwarowskiego oraz Alexandra Humali. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć Bartka Barczyka, który spotkał się z Philipem Glassem dwa lata temu w jego ulubionym studiu nagraniowym na Brooklynie. Wernisaż wystawy „Through the Glass” odbędzie się o 20:15, zdjęcia oglądać będzie można w foyer NOSPR przez najbliższe tygodnie – zapewniają organizatorzy.

Wstęp na wszystkie atrakcje Nocy Muzeów w NOSPR jest bezpłatny i otwarty. Szczegóły na www.nospr.org.pl, na profilu NOSPR na Facebooku.
 

Czytaj więcej