Czytasz: „Niemiecka hatakumba” w Katowicach

„Niemiecka hatakumba” w Katowicach

Do grona "złotoustych polityków" dołącza wiceminister Patryk Jaki. Jego wpis jest hitem sieci.

Po tym jak Witold Waszczykowski wymyślił nowe państwo, a Ryszard Petru ustanowił nowe święto, do grona złotoustych polityków dołącza kontrowersyjny wiceminister Patryk Jaki. Jego - poprawiony już - wpis robi furorę w sieci. Słowa wypowiedziane brzmią jak pierwotny styl architektoniczny. W suahili to zapewnienie o niewykonywaniu pewnej czynności. Co miał na myśli minister Jaki?

Hatakumba - zobacz najlepsze memy

niemiecka hatakumba ministra Patryka Jakiego
(C)hata Kumba -
rys. Kamil Gajewski

- Przecież, gdybyśmy te bilony złotych zamiast na odbudowę Polski po niemieckiej hatakumbie - przeznaczyli na rozwój naszego państwa - to Polska była by dziś 2 razy silniejsza ekonomicznie - napisał na swoim profilu wiceminister Patryk Jaki

Wpis wiceministra Patryka Jakiego o hakatumbie
Wpis wiceministra Patryka Jakiego o hakatumbie

HATAKUMBA

Nie jest to jednak słowo, które nie istnieje. W języku suahili "hatakumba" oznacza... "nie będzie kopał". 

hatakumba
hatakumba

 

Czym jest hekatomba?

Swój wpis poprawił po 4 godzinach. Teraz w miejscu "hatakumby" widnieje "hekatomba". Pierwotnie była to ofiara składana Zeusowi. Składała się ze stu wołów.  Z czasem tym określeniem zaczęto opisywać ogromną liczbę osób, którzy zginęli w wyniku działań wojennych.

Hatakumba Patryka Jakiego rozbawiła internautów (MEMY)

Hekatomba w Katowicach

Tadeusz Czylok - Tak nadeszła hekatomba
Tadeusz Czylok - Tak nadeszła hekatomba

W książce „Tak nadeszła hekatomba. Katowicki harcerski wrzesień 1939 roku”, Tadeusz Czylok* opisuje pierwsze dni wojny. Znajdziemy w niej relację wydarzeń, które towarzyszyły wkroczeniu nazistów do Katowic. Autor opisuje punkty obrony umieszczając je na planach miasta. W przeciwieństwie do „Wieży Spadochronowej” Kazimierza Gołby to książka historyczna, a nie literacka. Czylok szczegółowo opisuje działania w katowickim parku Kościuszki, rynku oraz innych dzielnicach miasta. Bohaterami są mieszkańcy Katowic: powstańcy, żołnierze i harcerze.


Tadeusz Czylok (1922-2013) - w 1939 roku uczestnik paramilitarnego Pogotowia Harcerzy, członek ZWZ-AK, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, żołnierz II Korpusu PSZ na Zachodzie, harcmistrz ZHP odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj więcej