Czytasz: Kolejne ofiary śmiertelne mrozu [aktualizacja]

Kolejne ofiary śmiertelne mrozu [aktualizacja]

W Beskidach siarczysty mróz. Niskie temperatury to realne zagrożenie. Reaguj, gdy ktoś potrzebuje pomocy.

Kolejne dwie osoby zmarły w sobotę z powodu wychłodzenia organizmu - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w sobotę na Twitterze. To razem już sześć ofiar mrozu w kraju.

RCB ostrzega, że najbliższe dni będą mroźne.

W Beskidzie Śląskim i Żywieckim mróz od dzisiejszego wieczora do rana 1 marca maksymalnie od -18 do -15 stopni, lokalnie do -22. Temperatury minimalne od -13 do -11 stopni. Wiatr do 25 km na godzinę.

Zima jest szczególną porą roku. Zagrożenia z nią związane, jak np. długotrwałe, intensywne opady śniegu mogą paraliżować całe regiony. Do tego niska temperatura, która stanowi realne zagrożenie szczególnie dla osób dotkniętych problemem bezdomności. Zdarza się jednak, że ofiarami są także osoby starsze, mieszkające samotnie, czy chore, ale również osoby, które zasnęły na dworze będąc pod wpływem alkoholu. Często ich życie zależy od naszej reakcji. Od tego, czy wybierzemy numer alarmowy i powiadomimy odpowiednie służby o osobach potrzebujących pomocy.

Nie bądźmy obojętni! Nie bójmy się dzwonić! Średnio w sezonie zimowym (dane z ostatnich czterech lat) umiera około 90 osób. Ubiegłej zimy było 111 ofiar mrozu. Nasza reakcja może sprawić, że ta liczba będzie mniejsza, że kogoś uda się uratować.

Termometry wskazują teraz ujemną temperaturę, ale przez silny wiatr odczuwalna temperatura jest jeszcze niższą. W piątek 4 osoby zmarły z powodu wychłodzenia organizmu.

RCB ostrzega też przed zagrożeniem, które może powodować czad.

Dzwońmy pod numer alarmowy 112, jeżeli posiadamy informacje o osobach potrzebujących pomocy.

W każdym województwie przygotowane są miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni oraz zjeść ciepły posiłek. Na stronach internetowych wszystkich urzędów, zostały umieszczone wykazy placówek świadczących pomoc.  Zostały także uruchomione infolinie, gdzie można uzyskać informacje na temat pomocy.

Wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa znajduje się na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Czytaj więcej