Silesion.PL

serwis informacyjny

Finały AMP w tenisie wracają do Łodzi. Matuszewski w drodze po piąty tytuł

AMP Tenis fot. organizatorzy

AMP Tenis fot. organizatorzy

Studencki tenis na dobre zadomowił się w Łodzi. Po ubiegłorocznych imprezach przyszedł czas na turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski. Już w najbliższy weekend po 16 zespołów kobiet i mężczyzn powalczy na kortach AZS i MKT o tytuł akademickich mistrzów kraju.

Finał AMP w tenisie powraca do Łodzi po czterech latach, w czasie których miejscowe korty tętniły życiem. W tym okresie odbywały się tam półfinały mistrzostw, a przed rokiem – turnieje w ramach Europejskich Igrzysk Akademickich. Studenci będą rywalizować na kortach gospodarzy na słynnym Lumumbowie oraz na kortach Miejskiego Klubu Tenisowego, usytuowanych w Parku imienia księcia Józefa Poniatowskiego.

– Przed rokiem gościliśmy na AZS studentów z całej Europy, którzy walczyli o medale EUG Łódź 2022. Cieszymy się, że i tym razem nasz obiekt będzie wypełniony przez studentów rywalizujących w finale AMP. Po raz pierwszy jako organizatorzy zdecydowaliśmy się także na skorzystanie z gościnności MKT. Wszystko organizacyjnie jest dopięte na ostatni guzik, teraz pozostaje nam już tylko liczyć na ładną pogodę, która pozwoli przeprowadzić cały turniej na kortach zewnętrznych – przyznaje Lech Leszczyński, prezes AZS Łódź, organizatora finału AMP w tenisie. – Tenis cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością, także w wydaniu akademickim, o czym świadczy liczba uczestników w obu turniejach półfinałowych. Mamy nadzieję na duże emocje i grę na wysokim poziomie w długi weekend w Łodzi – dodaje.

W finale AMP weźmie udział po 16 kobiecych i męskich zespołów. Aż dziewięć uczelni ma swoich reprezentantów zarówno wśród pań, jak i panów. Są to Akademia im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, Politechnika Poznańska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Uniwersytet Warszawski.

Faworytów należy upatrywać w zwycięzcach turniejów półfinałowych i obrońcach tytułów AMP. Wśród kobiet przed rokiem triumfowała ALK Warszawa, a wśród mężczyzn Akademia Kaliska. W składzie tej ostatniej wystąpi bohater plakatu finału – Piotr Matuszewski, który powalczy o swój piąty tytuł akademickiego mistrza Polski. W latach 2018-2020 wygrywał te zawody jako student Uniwersytetu Łódzkiego, a przed rokiem dokonał tego w barwach wielkopolskiej uczelni. O następne zwycięstwo nie będzie jednak łatwo, bo apetyt na sukces tradycyjnie ma także męski zespół ALK Warszawa, który rok temu cieszył się ze złota na EUG, a pod koniec maja pokonał Akademią Kaliską w finale strefy A. Na południu wśród mężczyzn najlepszy był AWF Kraków. W półfinałowych turniejach pań triumfowały z kolei Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Finał AMP w tenisie w Łodzi rozpocznie się w piątek, 9 czerwca, o godzinie 8:00. W pierwszej fazie turnieju zespoły będą rywalizować w czterozespołowych grupach. Po dwie najlepsze drużyny awansują do ćwierćfinałów. Zwycięzcy będą walczyć w strefie medalowej, a przegranym pozostanie rywalizacja o miejsca 5-8. Decydujące rozstrzygnięcia zapadną w niedzielę.

Na zawodników czekają też wyróżnienia, którym patronują ważne postacie z historii AZS. Do rąk najlepszej tenisistki AMP w Łodzi trafi nagroda imienia Jadwigi Jędrzejowskiej (przedwojennej finalistki wielkoszlemowych turniejów, wielokrotnej mistrzyni Polski, zwyciężczyni plebiscytu Przeglądu Sportowego, która w ośmiu pierwszych latach swojej kariery reprezentowała AZS Kraków), a najlepszy tenisista otrzyma nagrodę imienia Przemysława Warmińskiego (wieloletniego zawodnika AZS Poznań, multimedalisty mistrzostw Polski i członka polskiej reprezentacji, a także mistrza kraju i trener polskiej kadry hokeja na lodzie, który zginął podczas obrony Warszawy w 1939 roku).

Honorowy patronat nad finałem AMP w tenisie w Łodzi objęła prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska. Partnerami wydarzenia są Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Finał Akademickich Mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn w tenisie w Łodzi

Grupy eliminacyjne kobiet

Grupa A

1. Uniwersytet Warszawski

2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

3. Uniwersytet Wrocławski

4. Politechnika Wrocławska

Grupa B

1. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

2. Politechnika Poznańska

3. Uniwersytet Medyczny w Łodzi

4. Politechnika Śląska w Gliwicach

Grupa C

1. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

2. Uniwersytet Gdański

3. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

4. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie

Grupa D

1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

2. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

3. Politechnika Łódzka

4. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Grupy eliminacyjne mężczyzn

Grupa A

1. Uniwersytet Warszawski

2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

3. Uniwersytet Medyczny w Łodzi

4. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Grupa B

1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

2. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

3. Uniwersytet Gdański

4. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

Grupa C

1. Politechnika Lubelska

2. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

3. Akademia Kaliska

4. Politechnika Krakowska

Grupa D

1. Politechnika Poznańska

2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

3. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

4. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024