Silesion.PL

serwis informacyjny

Triumf obrońców tytułów w finałach AMP w tenisie w Łodzi

AMP Tenis Łódź fot. Piotr Walendziak

AMP Tenis Łódź fot. Piotr Walendziak

Akademia Leona Koźmińskiego wśród kobiet i Akademia Kaliska wśród mężczyzn obroniły tytuł akademickich mistrzów Polski w tenisie podczas finałowego turnieju rozegranego w Łodzi.

Przez trzy dni na kortach łódzkiego AZS-u i MKT po 15 zespołów kobiet i mężczyzn rywalizowało o medale w klasyfikacji generalnej i klasyfikacjach w typach uczelni. Ostateczne rozstrzygnięcia nie przyniosły większych niespodzianek.

W finale kobiet mierzyły się dwie stołeczne uczelnie – Akademia Leona Koźmińskiego i Uniwersytet Warszawski. Faworytki nie zawiodły – najpierw Martyna i Wiktoria Kubka pokonały w grze podwójnej Karinę Gustowską i Martynę Szybkowską 6:2 6:0, a w singlu pierwsza z sióstr okazała się lepsza od Gustowskiej, nie oddając nawet gema. Tym samym tenisistki ALK Warszawa wygrały całe spotkanie 2:0 i mogły cieszyć się ze złotych medali.

Bardziej zacięty przebieg miał mecz o brązowy medal pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. W deblu Marta Zając i Karolina Owczarek z UAM Poznań zwyciężyły z Oliwią Syczuk i Natalią Pietras z UEK Kraków. Za sprawą zwycięstwa Syczuk nad Zając 6:2, 6:2 małopolska uczelnia wyrównała stan spotkania i o ostatecznych rozstrzygnięciach miał zdecydować drugi singiel. W nim Pietras pokonała Karolinę Owczarek 7:5 6:1 i tym samym na trzecim stopniu podium stanęły krakowianki.

W rywalizacji mężczyzn nie było niespodzianek. W finale spotkali się triumfatorzy ubiegłorocznych EUG Łódź 2022 – Akademia Leona Koźmińskiego, i obrońcy tytułu z Akademii Kaliskiej. W deblu Wiktor Przybylski i Piotr Matuszewski (Akademia Kaliska) wygrali 6:2, 6:4 z Szymonem Kielanem i Maksem Samojłowiczem (ALK Warszawa). W singlu Matuszewski wygrał pierwszego seta z Samojłowiczem 6:1, w drugim to zawodnik ALK był lepszy 6:0 i o losach meczu zdecydował super tie-break. W nim zwyciężył Michał Matuszewski 10:5 i zapewnił swojemu zespołowy zwycięstwo 2:0 i złoty medal tegorocznych AMP. W meczu o brązowy medal wśród panów Uniwersytet Jagielloński w Krakowie podejmował Uniwersytet Warszawski. W deblu Kacper vu Long i Adam Kwiatkowski ze stołecznego uniwersytetu wygrali 4:6 6:4 10:5 z Pawłem Godkiem i Wojciechem Kasperskim, a w singlu Adam Kwiatkowski pokonał Jana Chrapisińskiego 6:0 6:0. Uniwersytet Warszawski ukończył turniej na trzecim miejscu.

– Złote medale zawisły na szyjach faworytów, ale podczas całego turnieju nie brakowało zaciętych meczów. Zawodnicy walczyli o każdą piłkę i z zaangażowaniem rywalizowali o ostateczne rozstrzygnięcia nie tylko w klasyfikacji generalnej, ale także w typach uczelni. Widać, że akademicki tenis ma się świetnie – świadczy o tym chociażby liczba zespołów, które wzięły udział w obu tegorocznych półfinałach. Cieszymy się, że po raz kolejny jako AZS Łódź otrzymaliśmy szansę organizacji turnieju tenisowego w ramach AMP, zawsze z radością gościmy na naszych kortach studenckie rozgrywki. Znakomicie sprawdził się w tym roku także obiekt Miejskiego Klubu Tenisowego – przyznaje Aleksandra Leszczyńska z AZS Łódź, który był organizatorem finału AMP. – Organizacja finałów AMP to zawsze dla nas znakomita okazja do zintegrowania działaczy sportu akademickiego w Łodzi, a także do zacieśniania współpracy ze środowiskiem tenisowym. W naszym teamie był Michał Sikorski, organizator ubiegłorocznego turnieju tenisowego EUG Łódź 2022, a obecnie delegat techniczny EUSA odpowiedzialny za tenis. Tradycyjnie świetnie pracowało nam się także z sędziami, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji – dodaje.

Obok dekoracji najlepszych uczelni w tym roku nagrodami wyróżniono także najlepszą zawodniczkę i najlepszego zawodnika turnieju. Nagrodę imienia Jadwigi Jędrzejowskiej otrzymała Martyna Kubka z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Z kolei wyróżnienie imienia Przemysława Warmińskiego wręczono Piotrowi Matuszewskiemu z Akademii Kaliskiej, który po raz szósty z rzędu został akademickim mistrzem Polski! Wcześniej trzykrotnie triumfował w barwach Uniwersytetu Łódzkiego, raz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i teraz po raz drugi z Akademią Kaliską mógł cieszyć się z tytułu.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Finałowy turniej AMP w tenisie został objęty honorowym patronatem prezydenta miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej. Partnerami wydarzenia byli Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka.

Finały Akademickich Mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn w tenisie w Łodzi

Kobiety

Ćwierćfinały

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 2:0

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach 2:0

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Politechnika Poznańska 2:1

Uniwersytet Warszawski – Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu 2:1

Mecze o miejsca 5-8

UJ Kraków – ŚUM Katowice 1:2

PP Poznań – UMW Wrocław

Mecz o 7. miejsce

UJ Kraków – PP Poznań 2:0

Mecz o 5. miejsce

ŚUM Katowice – UMW Wrocław 1:2

Półfinały

ALK Warszawa – UEK Kraków 2:0

UAM Poznań – UW Warszawa 0:2

Mecz o 3. miejsce

UAM Poznań – UEK Kraków 1:2

Finał

ALK Warszawa – UW Warszawa 2:0

Klasyfikacja końcowa kobiet

1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

2. Uniwersytet Warszawski

3. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

5. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

6. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

7. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

8. Politechnika Poznańska

9. Uniwersytet Gdański

10. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

11. Uniwersytet Medyczny w Łodzi

12. Uniwersytet Wrocławski

13-15. Politechnika Wrocławska

13-15. Politechnika Łódzka

13-15. Politechnika Śląska w Gliwicach

Mężczyźni

Ćwierćfinały

Politechnika Poznańska – Uniwersytet Warszawski 1:2

Akademia Leona Koźmińskiego – Politechnika Lubelska 2:1

Akademia Kaliska – Uniwersytet Gdański 2:0

Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 1:2

Mecze o miejsca 5-8

PL Lublin – PP Poznań 2:0

UJ CM Kraków – UG Gdańsk 0:2

Mecz o 7. miejsce

UJ CM Kraków – PP Poznań 2:0

Mecz o 5. miejsce

PL Lublin – UG Gdańsk 2:0

Półfinały

ALK Warszawa – UW Warszawa 2:0

UJ Kraków – Akademia Kaliska 0:2

Mecz o 3. miejsce

UJ Kraków – UW Warszawa 0:2

Finał

Akademia Kaliska – ALK Warszawa 2:0

Klasyfikacja końcowa mężczyzn

1. Akademia Kaliska

2. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

3. Uniwersytet Warszawski

4. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

5. Politechnika Lubelska

6. Uniwersytet Gdański

7. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie

8. Politechnika Poznańska

9. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

10. Uniwersytet Medyczny w Łodzi

11. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

12. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie

13-15. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

13-15. Politechnika Krakowska

13-15. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024