Czytasz: Ernest Pohl na tablicy pamiątkowej?

Ernest Pohl na tablicy pamiątkowej?

Nie każdy wie, że wielki Ernest Pohl swoje pierwsze piłkarskie występy zaliczył w klubie Slavia Ruda Śląska. Klub walczy, by o tym nie zapomniano.

36 goli w Reprezentacji Polski i 186 goli w Ekstraklasie. Ernest Pohl, bo o nim mowa, był jednym z najwybitniejszych śląskich piłkarzy po wojnie. Strzelał mocno i celnie, z różnych pozycji na boisku. Został laureatem „Złotych Butów” w plebiscycie Sportu (1963/64). Zagrał na igrzyskach olimpijskich w Rzymie w 1960 roku, gdzie w wygranym meczu z Tunezją zdobył pięć bramek.

W ostatnich latach kariery partnerował na boisku przyszłym gwiazdorom reprezentacji i Górnika Zabrze – Szołtysikowi i Lubańskiemu. Po zakończeniu kariery pozostał w Górniku jako trener, był asystentem kilku szkoleniowców.

Pierwsze kroki stawiał w ks slavia

Imię Ernesta Pohla nosi stadion Górnika Zabrze. Teraz, o słynnego piłkarza, upomina się klub Slavia Ruda Śląska. To właśnie tam, urodzony w Rudzie Śląskiej, Ernest Pohl stawiał pierwsze, piłkarskie kroki. Już wkrótce ma pojawić się tablica pamiątkowa na stadionie przy ulicy Sosinki. Pohl jest najwybitniejszym wychowankiem rudzkiego klubu.

Zbiórka na tablicę pamiątkową jest prowadzona przez stronę zrzutka.pl. Organizatorzy przekonują, że:

„Tablica będzie symbolem pamięci wielkiego piłkarza, a zarazem lekcją dla młodzieży, że z małego klubu, dzięki ciężkiej pracy, można zostać wielkim sportowcem, jakim był Ernest Pohl”.

W 2019 roku klub będzie obchodził stulecie istnienia. Powstaną kolejne tablice i publikacja na temat historii klubu.

Zdjęcie: Gornikzabrze.pl

Czytaj więcej